Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

KE wyznacza nowe limity emisyjne

KE wyznacza nowe limity emisyjne
Barbara Krawczyk
17.06.2015, o godz. 9:20
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska (ENV) określono nowe krajowe pułapy emisyjne na lata 2020-2029 oraz od 2030 r., które są zawarte w projekcie dyrektywy NEC.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczenia atmosferycznego czyli tzw. dyrektywa NEC była głównym przedmiotem poniedziałkowych obrad Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska (ENV).

Komisja Europejska określiła w omawianej dyrektywie następujące rodzaje zanieczyszczeń: tlenki azotu (NOx), dwutlenek siarki (SO2), amoniak (NH3) i niemetanowe lotne związki organiczne (NMLZO), a także pył zawieszony o średnicy do 2,5 µm (PM2,5) oraz metan (CH4).

Z myślą o zrównoważonym rozwoju

– Polska popiera kontynuację prac nad nowymi przepisami, które zapewnią redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza, a jednocześnie wpłyną na poprawę zdrowia mieszkańców państw członkowskich – powiedział uczestniczący w spotkaniu Rady UE Marcin Korolec, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Jak zapewniał, obecnie za priorytetowe działanie w tym obszarze uważa się doprecyzowanie i dostosowanie przepisów dyrektywy NEC do warunków społeczno-gospodarczych poszczególnych krajów, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Wśród przepisów dotyczących poprawy jakości powietrza, które wejdą w życie w najbliższym czasie, znajduje się też dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych (dyrektywa IED).

Potrzebne bardziej realne cele

Część państw członkowskich zwróciła podczas dyskusji uwagę, że przyjęcie przepisów w zaproponowanej formie może wiązać się z wysokimi kosztami dla społeczeństwa i że potrzebne jest przyjęcie bardziej realistycznych celów redukcji emisji. Zgłoszono też postulat przesunięcia terminu dostosowania nowych wymogów emisyjnych z 2030 na 2040 r.

Polska dotychczas należała do grupy państw Unii Europejskiej, które spełniały krajowe pułapy emisji. Wielkości emisji, m.in. w odniesieniu do tlenków azotu czy siarki, w latach 2011-2013 były niższe od limitu dla Polski wynikającego z Traktatu o Przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Projekt dyrektywy NEC został przekazany państwom członkowskim jako część tzw. pakietu powietrznego (ang. The Clean Air Policy Package). Prace nad projektem w Radzie UE rozpoczęły się w styczniu 2014 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024