Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

KGHM i NuScale mają w 2029 r. uruchomić pierwszy mały reaktor modułowy SMR

KGHM i NuScale mają w 2029 r. uruchomić pierwszy mały reaktor modułowy SMR
Dominik Szymański
15.02.2022, o godz. 20:45
czas czytania: około 3 minut
0

W 2029 roku do Polski trafią pierwsze małe elektrownie jądrowe, tzw. SMR. Ma być ich sześć, o łącznej mocy 460 MW. KGHM będzie realizował tę inwestycję wspólnie z Nuscale.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W poniedziałek wicepremier Jacek Sasin rozmawiał w Waszyngtonie m.in. z amerykańską minister energii Jennifer Granholm oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Tematem waszyngtońskich spotkań była m.in. transformacja energetyczna w Polsce, łącząca się z m.in. z budową elektrowni atomowej.

– Najbardziej wymierną korzyścią mojej wizyty w Stanach jest podpisanie, nie waham się użyć tego słowa, przełomowej umowy między KGHM i amerykańską firmą  NuScale Power na dostawę do Polski małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR. Ta umowa opiewa na sześć reaktorów o łącznej mocy ponad 450 MW. Pierwszy z tych reaktorów ma trafić do Polski w 2029 roku, czyli w dającej się już bardzo jasno określić perspektywie siedmiu lat. To jest przełomowa umowa. To konkretna umowa, z konkretną firmą, na konkretną sprawdzoną technologię, która jest już znana, i która jest certyfikowana –  powiedział Jacek Sasin w TVP.

KGHM i NuScale Power

W Waszyngtonie przedstawiciele rządu USA i polscy urzędnicy, w tym wicepremier Polski Jacek Sasin, ogłosili, że NuScale Power i polska KGHM Polska Miedź SA (KGHM) podpisały umowę rozpoczęcie wdrażania innowacyjnej technologii małego reaktora modułowego (SMR) firmy NuScale.

Ostateczne porozumienie pomiędzy NuScale Power, którego SMR jest pierwszym i jedynym małym reaktorem modułowym, który uzyskał zatwierdzenie projektu przez Komisję Regulacji Jądrowej USA, a KGHM, polskim liderem w produkcji miedzi i srebra oraz dużym przemysłowym odbiorcą energii, ustanowi pozycję KGHM jako lider wdrażania czystej energii z pierwszym wdrożeniem SMR w Polsce.

W ramach tej umowy NuScale będzie współpracować z KGHM w celu wsparcia wdrożenia technologii SMR i uruchomienia pierwszej elektrowni NuScale VOYGR™ w Polsce już w 2029 roku, co pozwoli Polsce uniknąć nawet 8 mln ton emisji CO2 rocznie. Uruchomienie elektrowni VOYGR do 2029 roku jest bezpośrednio związane z Polityką Klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym KGHM – energetyką.

Pierwsze zadanie w ramach umowy będzie identyfikować i oceniać potencjalne miejsca realizacji projektów oraz opracowywać główne założenia projektu i szacunki kosztów. Działania te wspierają KGHM, oceniając elektrownie NuScale VOYGR jako rozwiązanie służące do ponownego wykorzystania węgla dla istniejących elektrowni, a także możliwości wdrażania elektrowni VOYGR, aby zapewnić bezpieczną, bezemisyjną i niezawodną energię dla ich działalności oraz wspierać innych polskich przemysłowych użytkowników energii.

Umowa korzystna dla obu stron

Jak informuje NuScale, KGHM i NuScale po raz pierwszy rozpoczęły współpracę we wrześniu 2021 r., po podpisaniu przez obie strony porozumienia o współpracy w zakresie rozwoju, licencjonowania i budowy zakładu NuScale VOYGR w Polsce. Ta umowa handlowa to dla NuScale ważny krok w kierunku rozwoju i upowszechniania czystej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii w Polsce.

– W globalnym wyścigu o szybkie zmniejszenie emisji na całym świecie technologia NuScale stanowi idealne rozwiązanie pozwalające osiągnąć ten cel przy jednoczesnym zapewnieniu dobrobytu gospodarczego krajom, które korzystają z tej technologii – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.

– Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polską energetykę – powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024