Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Kielce. Budżet obywatelski z nowymi możliwościami

Kielce. Budżet obywatelski z nowymi możliwościami
pap/jw
09.05.2024, o godz. 11:16
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Kielc zgłosili 187 projektów do budżetu obywatelskiego na 2025 r. Władze stolicy regionu świętokrzyskiego na realizację projektów, które mają szansę na finansowanie z budżetu miasta, przeznaczyły 9,3 mln zł. To 900 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Przyszłoroczny budżet obywatelski został podzielony na cztery kategorie. Na projekty inwestycyjne duże (powyżej 150 tys. zł) przeznaczono 5,5 mln zł, małe (szacunkowa wartość nie przekracza 150 tys. zł) 2,5 mln zł, na projekty zielone (tworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zieleni, np. stref rekreacyjnych, parków kieszonkowych czy skwerów) 1 mln zł, a na zadania nieinwestycyjne (do 30 tys. zł) 300 tys. zł.

Infrastruktura sportowa, festyny i lasy kieszonkowe

Wśród 187 projektów głoszonych do 12. edycji budżetu obywatelskiego 42 to projekty inwestycyjne duże, 59 inwestycyjne małe, 22 zielone i 64 zadania nieinwestycyjne.

Podobnie jak w latach poprzednich – najwięcej projektów dotyczy infrastruktury sportowej. Mieszkańcy zaproponowali budowę boisk, siłowni zewnętrznych, placów zabaw czy kortów tenisowych. Wśród zadań nieinwestycyjnych przeważają festyny, a wśród projektów zielonych znalazły się m.in. powstanie miejskich lasów kieszonkowych.

Nowość: projekty nie tylko na gruntach miasta

Największa zmiana w porównaniu do poprzednich edycji budżetu dotyczy możliwości zgłaszania projektów nie tylko na terenach stanowiących własność miasta.

– Projekty będą mogły być realizowane również na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, województwa świętokrzyskiego oraz na tych, które są we władaniu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Na terenach nienależących do miasta zgłoszono 15 projektów, co potwierdza słuszność wprowadzenia tej zmiany – powiedział Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc.

Budżet obywatelski w 12. edycji

Zgłoszone projekty zostaną teraz zweryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Listę projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie zostanie opublikowana 30 sierpnia. Wnioskodawcy, których projekty zostaną ocenione negatywnie, do 6 września będą mieli możliwość złożenia odwołania. Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana 17 września. Głosowanie rozpocznie się 24 września i potrwa do 7 października. Wyniki głosowania mieszkańców zostaną opublikowane do 18 października.

Każdy mieszkaniec może zagłosować wyłącznie raz i w ramach tego głosu wybrać po jednym projekcie z każdej kategorii. Ze wszystkimi pomysłami można się zapoznać na stronie bo.kielce.eu.

W latach 2014-2024 w Kielcach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano przedsięwzięcia za blisko 74 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024