Mieszkańcy Kielc zapłacą więcej za odbiór odpadów. Od pierwszego kwietnia zmieniają się stawki opłat. Odpady ze względu na pandemię koronawirusa w najbliższych tygodniach będą odbierane tylko w nocy.

Odbiór odpadów segregowanych będzie kosztować 14 zł, a niesegregowanych 28 zł. Do kasy miasta wpłynie z tego tytułu rocznie dodatkowe 6,5 mln zł.

“Wyższe opłaty obejmują osoby fizyczne, natomiast przedsiębiorcy na razie nie są nimi dotknięci, ponieważ ich opłaty są uzależnione od pojemników zgłoszonych w deklaracji. W przypadku tej grupy, ceny będą aktualizowane po przetargu na nowego wykonawcę. Do września bieżącego roku usługi w zakresie gospodarowania odpadami pełni spółka Eneris” – zaznaczyła Agata Binkowska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i środowiska Urzędu Miasta Kielce.

W związku z pandemią koronawirusa w Kielcach zmianie uległ harmonogram odbioru odpadów. Są one odbierane w nocy – od 20.00 do 6.00 rano. W pierwszej kolejności odbierane są odpady zmieszane i biodegradowalne, bo te stanowią największe zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa.

“Chcę prosić mieszkańców o wyrozumiałość, ponieważ skład osobowy firmy, która odbiera odpady jest o 50 proc. mniejszy, w związku z tym może się zdarzyć, że śmieci nie zostały odebrane w odpowiednim dniu czy godzinie. Mam nadzieję, że w tym trudnym czasie uporamy się z tym problemem” – podkreśliła dyrektor Binkowska.

Do tej pory kielczanie za śmieci segregowane i niesegregowane płacili odpowiednio 9,5 zł i 12 zł.

Czytaj więcej

Skomentuj