Kielce walczą z suszą. Pilotażowy program zagospodarowania deszczówki

Kielce walczą z suszą. Pilotażowy program zagospodarowania deszczówki
PAP/szp
07.05.2020, o godz. 8:32
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Kielc przygotowały pilotażowy program dotyczący deszczówek, który trafi pod obrady najbliższej sesji rady miasta. Głosowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Zdaniem ekspertów, Polsce grozi rekordowa susza. Podjęcie działań ekologicznych w tym zakresie jest koniecznością. Dostrzegamy dużą potrzebę oszczędzania wody, dlatego przygotowaliśmy pilotażowy projekt dotyczący ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych na terenie naszego miasta – zaznaczył prezydent Kielc, Bogdan Wenta. Dodał, że projekt zawiera również propozycje zgłoszone przez kieleckich radnych. W budżecie miasta zarezerwowano już środki na ten cel.

W ramach systemu dotacyjnego, mieszkańcy Kielc mogliby otrzymać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż zbiorników naziemnych do zbierania wód opadowych, zbiorników podziemnych do zbierania wód opadowych i roztopowych oraz wykonanie ogrodów deszczowych, studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających, systemów rozsączających.
Dotację będzie można również otrzymać na budowę zbiornika odkrytego (np. oczka wodnego) wraz z systemem zbierającym wodę opadową i roztopową z terenu nieruchomości, zasilającym ten zbiornik. Mieszkańcy będą mogli się starać także o dofinansowanie do zakupu i montażu systemu doprowadzenia wody do zbiornika oraz urządzeń umożliwiających pobór wody ze zbiornika.
– Realizacja tych zadań będzie ważnym krokiem do zwiększenia odporności miasta na ekstremalne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne. Retencjonowaną wodę można wykorzystać np. do podlewania ogródków przydomowych, co pozwoli zaoszczędzić wodę pitną. Jest to uzasadnione zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie” – podkreślił prezydent Kielc.
Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się na najbliższej sesji rady miasta, która zaplanowana została na 14 maja.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2025