W Bydgoszczy odbędzie się dzisiaj konferencja „Biogazownia – źródło zielonej energii”, która towarzyszy 2. Międzynarodowym Targom Produkcji i Energetycznego Wykorzystania Biogazu „BIOGAZ-EXPO”. Spotkanie w hali “Łuczniczka” potrwa od godz. 10:30 do 15:00.

Wśród tematów poruszanych podczas konferencji dominować będą te bezpośrednio dotyczące najnowszych uregulowań prawnych. Wydarzenie rozpocznie wystąpienie Macieja Kapalskiego z Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki. Michał Ćwil, wiceprezes PGB Serwis, odpowie na pytanie: jak stymulować rozwój biogazowni rolniczych w aukcjach energii przewidzianych w ustawie o OZE? Wskaźniki zrównoważonego wykorzystania biogazu w Polsce i krajach UE objaśni Katarzyna Grecka reprezentująca Bałtycką Agencję Poszanowania Energii. Natomiast o fermentacji termofilowej w biogazowni rolniczej mówić będzie dr Katarzyna Gowin (Biogazownie Polskie). Tematem referatu prof. Tadeusz Zimiński z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN będzie hydrotermalna liza pofermentu i jej skutki. Z kolei dotacje dla małych biogazowni rolniczych zaprezentuje Wiesław Wasilewski prezes Zarządu firmy Big-Pol Fundusze Pomocowe. Tematy zagospodarowania masy pofermentacyjnej ze szczególnym naciskiem na aspekty techniczne i prawne omówi dr inż. Alina Kowalczyk-Juśko reprezentująca Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Jarosław Łukowski przedstawiciel firmy H.Cegielski – Poznań opisze funkcjonowanie biogazowni rolniczej na podstawie działającej biogazowni w Odrzechowej. Konferencję zakończy Grzegorz Litke reprezentujący BOŚ Bank referatem dotyczącym aktualnych form i warunków finansowania biogazowni proponowanych przez Bank Ochrony Środowiska.

Organizatorami wydarzenia są: miesięcznik „Czysta Energia” i Centrum Targowe Pomorza i Kujaw. Relacja z konferencji oraz referaty zamieszczone będą wkrótce na stronie http://czysta-energia.abrys.pl/ w zakładce Wydarzenia redakcyjne/Targi i Konferencje/Pellets Expo.

Nie tylko dla specjalistów

Uczestnicy konferencji będą mogli również skorzystać z ofert firm prezentujących swoje produkty i usługi podczas 2. Międzynarodowych Targów Produkcji i Energetycznego Wykorzystania Biogazu „BIOGAZ-EXPO”. Wśród wystawców nie zabraknie dostawców komponentów do biogazowni oraz budujących biogazownie „pod klucz”. Zainteresowani znajdą również informacje na temat planowania i finansowania tego typu instalacji.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj