Niemal 4 tys. osób nie może pić wody z kranu w powiecie ostródzkim i braniewskim. W wodociągach wykryto bakterie z grupy coli, przekroczone są też normy fizykochemiczne.

W poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Braniewie wydał zakaz spożywania wody z wodociągu Maciejewo. Obecnie woda nadal nie nadaje się do spożycia, a mieszkańcy korzystają z wody dowożonej beczkowozami.

– Jesteśmy w trakcie badań i w tej chwili trudno powiedzieć, kiedy woda w kranach będzie zdatna do picia – tłumaczyła Beata Marciniak, kierownik nadzoru w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Braniewie. Póki co nie są też znane przyczyny zanieczyszczenia wody, wiadomo tylko, że wykryto w niej bakterie z grupy coli. Podobna sytuacja ma miejsce w powiecie ostródzkim. Obecnie na Warmii i Mazurach bez bieżącej wody musi sobie radzić kilka tysięcy osób. Niektóre z nich borykają się z problemem braku wody pitnej w kranach od kilku tygodni.

Z zanieczyszczeniem wody zmaga się też powiat ełcki. Tutaj jednak wodociągom udało się szybko zareagować i zapewnić odbiorcom czystą wodę w kranie. – W tej chwili wszystkie mieszkania, które były podłączone do wodociągów Prostki i Kobylin zostały przełączone, a czysta woda dostarczana jest z wodociągu Bobry. Dzięki szybkiej interwencji nie było przerwy w dostawie wody, która cały czas jest zdatna do picia – wyjaśnia Aneta Graczewska z działu higieny komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku.

W tym przypadku woda ma zbyt wysokie stężenie manganu, które prawdopodobnie jest spowodowane modernizacją studni.

Czytaj więcej

Skomentuj