Katastrofalne nawałnice związane ze zmianami klimatycznymi będą coraz częstsze - podkreślają klimatolodzy. Według hydrologa - prof. Artura Magnuszewskiego przed gwałtownymi opadami i podtopieniami nie ma ucieczki, gdyż jest to skutek rozrostu miast i ich uszczelniania.
W zalewie docierających do nas każdego dnia negatywnych wiadomości z kraju i ze świata warto przedstawić zestaw informacji dających cień nadziei, ciekawych doniesień i takich, które nie wzbudzają skrajnie negatywnych emocji.
Wiele kryzysów, których ludzkość doświadczała w swojej historii, stało się przyczynkiem do zmiany wzorców zachowań. Tak może stać się i tym razem: zaprzestanie wytwarzania nowych rzeczy i przetwarzanie tych już wytworzonych to remedium na kryzys ekonomiczny i klimatyczny. Powoli jest to widoczne w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu.
Z problemem suszy borykamy się od wielu lat, a niedobory wody w południowo-zachodniej części Polski dają prawdziwy obraz długotrwałego zjawiska stającego się coraz większym wyzwaniem – powiedział PAP dr inż. Marcin Wdowikowski, hydrolog z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała szefowa MRiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przekazała, że wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.