Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podpisał raport na temat gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych w Europie. Dokument jest efektem ponad dwuipółletniej współpracy 12 europejskich Naczelnych Organów Kontroli - Albanii, Bułgarii, Węgier, Malty, Mołdawii, Macedonii Północnej, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji oraz Turcji. Najwyższa Izba Kontroli była pomysłodawcą i koordynatorem projektu.
Ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne, Kraków rezygnuje z intensywnego koszenia całych przestrzeni trawiastych na określoną standardem wysokość, zmniejszając równocześnie częstotliwość wykonywania tych prac. Terminy koszeń będą ściśle uzależnione od warunków pogodowych, trawa będzie koszona wyżej, tak, aby nie doprowadzać do przesuszania się trawników - poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Kraków trafił na listę „Europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 r.” To duże wyróżnienie, ponieważ Kraków znalazł się w gronie m.in. takich miast jak Paryż, Lizbona, Monachium, Dublin czy Mediolan.
Pod tym tytułem, w ramach Dnia Nordyckiego, w kwietniu odbyła się konferencja zorganizowana przez ambasady Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Uczestnicy namawiali, by na ekologii i urbanistyce… oszczędzać. To znaczy planować i mądrze wydawać pieniądze już dzisiaj, by jutro nie trzeba było wydawać astronomicznych kwot na nadrabianie grzechów zaniechania.
W wielu krajach brakuje wód gruntowych. Liczba konfliktów o wodę rośnie w wielu regionach świata. W badaniu think tanku World Resource Institute (WRI) przeanalizowano dane z 2019 r. ze 189 krajów. W ten sposób powstał indeks określający ryzyko wystąpienia niedoborów wód podziemnych.