PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Kolejna farma fotowoltaiczna ma powstać w Wielkopolsce

Kolejna farma fotowoltaiczna ma powstać w Wielkopolsce
PAP
22.01.2021, o godz. 7:30
czas czytania: około 2 minut
0

Energa z Grupy Orlen zamierza wybudować w Wielkopolsce nową farmę fotowoltaiczną PV Mitra o mocy ok. 100 MW. Ma ona powstać na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona. Instalacja będzie częścią powstającego Centrum OZE Energa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Energa z Grupy Orlen planuje realizację nowej farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy ok. 100 MW. Inwestycja powstanie na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona w Wielkopolsce. Instalacja będzie elementem powstającego Centrum OZE Energa, którego łączny potencjał w różnych źródłach odnawialnych wynosi ok. 160 MW.

Szef koncernu Daniel Obajtek przypomniał, że w ogłoszonej niedawno strategii do 2030 r. Grupa Orlen zadeklarowała m.in. inwestycje właśnie w odnawialne źródła energii.

– Już teraz posiadamy ok. 450 MW zainstalowanych w OZE, a w perspektywie dekady chcemy zwiększyć nasze odnawialne moce do 2,5 GW – zaznaczył Obajtek dodając, że w tym roku Orlen planuje pozyskanie pozwolenia na realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

Projekt PV Mitra znajduje się obecnie w fazie prac planistycznych, w tym trasowania linii elektroenergetycznych, które połączą inwestycję z siecią przesyłową. Koncern przyznał, że trwają również działania zmierzające do uzyskania kompletu decyzji administracyjnych, w tym uzyskania warunków przyłączeniowych i pozwolenia na budowę – według przewidywań ich pozyskanie będzie możliwe jeszcze w tym roku.

PKN Orlen podkreślił, że “lokalizacja tych projektów w gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywkach kopalni węgla brunatnego Adamów, jest ważna ze strategicznego punktu widzenia. Nie tylko zastępują one działające tam wcześniej źródła konwencjonalne, ale jednocześnie wykorzystują istniejącą nadal infrastrukturę przesyłową. Należące do Energi tereny w gminie Przykona posiadają duży potencjał inwestycyjny zapewniając rekultywację terenów pokopalnianych”.

Przypomnijmy, że działa już uruchomiona w lipcu 2020 r. Farma Wiatrowa Przykona o mocy 31 MW, a w jej sąsiedztwie powstanie farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 MW, dla której NTP (Notice to Proceed – ang. polecenie rozpoczęcia prac) wydane zostało z końcem 2020 r. Według szacunków, po wybudowaniu PV Gryf oraz PV Mitra aktywa działające w ramach Centrum OZE Energi byłyby w stanie zasilić ok. 100 tys. gospodarstw domowych.

Energa OZE zarządza także dwiema farmami fotowoltaicznymi – PV Delta o mocy 1,63 MW oraz PV Czernikowo – o mocy 3,77 MW. Przez trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku obie te instalacje wyprodukowały ok. 5 GWh energii elektrycznej, co pozwoliło zasilić ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024