W poszczególnych częściach cyklu wskazywane są miejsca najbardziej cenne przyrodniczo, a jednocześnie – zagrożenia dla przyrody miejskiej. Zaproszeni przez Miasto Białystok do współpracy naukowcy – wywodzący się głównie z białostockich uczelni, ale nie tylko – w poszczególnych publikacjach poszukują też sposobów ochrony naszej przyrody.
Owady zapylające
W wyniku prowadzonych badań powstała już seria ośmiu publikacji poświęconych przyrodzie Białegostoku. Niedawno ukazała się kolejna, nosi tytuł “Owady zapylające. Pszczoły Białegostoku”. Jest efektem badania różnorodności biologicznej tej grupy owadów na terenie miasta. Do współpracy przy realizacji pozycji zaproszono dr Annę Sobieraj-Betlińską z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dr Agatę Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Książka jest wartościowym opracowaniem, zwłaszcza dla każdego pasjonata tych wyjątkowych owadów. Znajdziemy w niej mnóstwo informacji – od morfologii i biologii pszczół, po biofizykę i biologię zapylania roślin. Ukazuje fascynujący świat pszczół, w którym możemy doszukać się zachowań rodem z kryminału, jak na przykład pszczele “kukułki”, zbójców a nawet pszczele niewolnictwo.
Pszczoły a łąki kwietne
W 2021 r. zbadane zostały białostockie łąki kwietne w ramach projektu pt. “Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”. Stwierdzono wówczas występowanie 44 gatunków pszczół. Natomiast w granicach całego miasta stwierdzono 120 gatunków, co stanowi 25% krajowego bogactwa gatunków tej grupy owadów. Dla porównania – w Narwiańskim Parku Narodowym i okolicach wykazano 125 gatunków pszczół, co pokazuje, że realizowany w naszym mieście projekt poprawy bioróżnorodności przynosi efekty. Jest to najbardziej obszerne opracowanie, jakie powstało w ramach serii “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”.
Seria publikacji nt. bioróżnorodności
Do tej pory ukazały się następujące publikacje:
- Część 1. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Różnorodność biologiczna miasta” Danuta Drzymulska, Piotr Zieliński,
- Część 2. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Szata roślinna Białegostoku” Dan Wołkowycki,
- Część 3. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Motyle dzienne Białegostoku” Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska,
- Część 4. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Porosty Białegostoku” Anna Matwiejuk,
- Część 5. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Ptaki Białegostoku” Paweł Mirski, Grzegorz Grygoruk,
- Część 6. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Ssaki Białegostoku” Mirosław Ratkiewicz, Piotr Rode,
- Część 7. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Pająki Białegostoku” Janusz Kupryjanowicz,
- Cześć 8. “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Grzyby poliporoidalne Białegostoku” Marek Wołkowycki.
Podobnie jak w przypadku pozostałych części z serii, wersja elektroniczna nowej książki będzie dostępna na stronie internetowej Miasta Białystok w zakładce “Gospodarka Komunalna”. Projekt “Bioróżnorodność Białegostoku” łącznie będzie liczył 14 publikacji.
Komentarze (0)