Kolejne figurki smoków pojawią się na krakowskim szlaku

Kolejne figurki smoków pojawią się na krakowskim szlaku
pap/jw
30.07.2024, o godz. 14:06
czas czytania: około 2 minut
0

Wrocław ma krasnale, Lublin - koziołki, Kalisz - wiewiórki, w Zielonej Górze możemy podziwiać - Bachusiki, natomiast w Krakowie - smoki. To właśnie w grodzie Kraka pojawi się 10. nowych figurek. Dołączą one do ośmiu innych rzeźb, które stoją już w charakterystycznych miejscach miasta, tworząc smoczy szlak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Krakowski smoczy szlak to realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego miasta. Rzeźby mierzące od ok. 35 do 50 cm pojawiły się w pod koniec listopada zeszłego roku w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Wyposażono je w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.

Smoki opanowują miasto

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe krakowskiego magistratu, w ramach tego przedsięwzięcia na przełomie sierpnia i września na ulicach Krakowa pojawi się dziesięć nowych figurek smoków.

Wśród nich będą: Smok Sportowiec na skwerze Zbigniewa Brzezińskiego; Smok z atrybutem z literą K na skwerze u zbiegu ul. Krakowskiej i Rybaki; Smok z metrem przy ul. Mikołaja Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja; smok Astronom przy ul. Mikołaja Kopernika 27, przed wejściem do ogrodu botanicznego; Smok Fotograf przy ul. Rakowickiej 22A, nieopodal Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego; Smok Lekarz przy ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii Collegium Medicum UJ; Smok Żołnierz CK na rondzie Mogilskim, przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków; Smok Emausowy na skwerze naprzeciwko klasztoru norbertanek; Smok Lajkonik na skwerze Konika Zwierzynieckiego; Smok Romantyk przy kładce o. Bernatka.

Dołączą one do wcześniej ustawionych rzeźb. Są to: Smok Filmowiec (al. Krasińskiego), Smok Geodeta (al. Dembowskiego), Smok Malarz (pl. Axentowicza), Smok Turysta (park Bednarskiego), Smok Wodny (pl. na Groblach), Smok z latawcem (park Jordana), Smok z mapą (park Krakowski), Smok Kazimierz (ul. Podgórska).

Szlak turystyczny 

W przeciwieństwie do swojego protoplasty stojącego przy Smoczej Jamie pod Wawelem od 1972 r. małe smoki nie zieją ogniem. Nawiązują za to do historii miejsca, w którym stoją.

– Smoki wcielające się w różnie postaci związane z konkretnym miejscem Krakowa nie są groźne ani dla mieszkańców, ani dla turystów. Nie zioną ogniem i nie są też zainteresowane spożywaniem ludzi. Za to wyznaczają rytm zwiedzania miasta, prowadząc przez miejsca godne zobaczenia i odwiedzenia – zachęca krakowski magistrat.

Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekty figur przygotowali rysownicy Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024