Jak wskazała rzecznik, od czerwca 2016 r. w ramach realizacji programu Mieszkanie Plus wypracowano model inwestycji funduszu oraz elastyczną formułę współpracy z samorządami.
Ponadto podpisano listy intencyjne z 64 gminami oraz ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa, m.in. z Agencją Mienia Wojskowego, Polskim Holdingiem Obronnym oraz Regionalnym Funduszem Gospodarczym w Częstochowie.
– Na mocy tych porozumień BGK Nieruchomości dysponuje już niemal 450 ha gruntów wstępnie wytypowanych pod budowę mieszkań – poinformowała rzecznik. BGKN szacuje, że na działkach może powstać do 60 tys. lokali mieszkalnych.
Wśród gmin i miast, które podpisały już listy intencyjne są duże miasta, takie jak: Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Katowice, oraz mniejsze miejscowości: Kobyłka, Pelplin, Trzebinia, Konin, Ciechanów.
Syta poinformowała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje, które mają być zagospodarowane pod budowę mieszkań.
– Tak jak w przypadku każdej inwestycji realizowanej na rynkowych zasadach, zgłoszone grunty zostają poddane gruntownym analizom ekonomicznym i prawnym – wyjaśniła.
Zaznaczyła, że w przypadku pomyślnego zakończenia weryfikacji, rozpoczną się negocjacje mające na celu uzyskanie optymalnej ceny za zgłoszone nieruchomości. Proces weryfikacji jest kwestią indywidualną – może trwać tydzień, ale może trwać nawet pół roku.
Rzecznik wskazała także, że BGKN prowadzi obecnie rozmowy z kilkunastoma kolejnymi spółkami zainteresowanymi udziałem w programie, jednak na tym etapie nie można ujawniać szczegółów. – Mamy też kilka ofert od deweloperów, którzy są zainteresowani współpracą w programie – dodała.
Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 81 listów intencyjnych, w tym 64 z jednostkami samorządu terytorialnego i 17 z PKP. W tym momencie 622 lokalizacje są w trakcie weryfikacji. Obecnie są podpisane 2 umowy inwestycyjne w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Białej Podlaskiej powstanie około 186 mieszkań, w Jarocinie około 258 lokali.
Źródło: Kurier PAP
Komentarze (0)