Przyjęcie pod swój dach uchodźców z Ukrainy wiąże się z obawami właścicieli lokali o wzrost rachunków, między innymi za odbiór wytwarzanych przez nich odpadów. Samorządy podejmują wyzwanie. Część z nich już ogłosiła, że opłat pobierać nie będzie.

Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej dr Krystian Ziemski & Partners zauważa, że specustawa dotycząca uchodźców nie przewiduje żadnych rozwiązań umożliwiających całkowite z zwolnienie ich z ponoszonych opłat. W rękach samorządów pozostają natomiast środki przewidziane prawem już wcześniej. A te choć nie zakładają możliwości zupełnego zwolnienia z opłaty, umożliwiają jej umorzenie.

Otwock umarza

– Wielu naszych mieszkańców otworzyło nie tylko swoje serca, lecz także domy, przyjmując pod swój dach uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Chcemy ich wesprzeć w tej bezinteresownej pomocy, dlatego podjąłem decyzję o możliwości umorzenia takim mieszkańcom opłat za odpady komunalne – oświadczył  Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.

Jak opisuje portal „Linia Otwocka” na pomoc od miasta mogą liczyć zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych na terenie Otwocka. Możliwość umorzenia opłat będzie dotyczyło okresu, w którym gościliśmy osoby pochodzenia ukraińskiego.


Zwolnienie z opłat za wodę i ścieki. MPGK w Chełmie wprowadza bon komunalny dla przyjmujących uchodźców


 

Kraków odracza

Na inny sposób wpadły władze Krakowa. Zadeklarowały, że w rozliczeniach z mieszkańcami posługiwać się będą wyłącznie deklaracjami sprzed dnia wybuchu wojny.– Nie przewidujemy w najbliższym czasie wymagania od mieszkańców korekt w deklaracjach śmieciowych – oświadczył Antoni Fryczek, sekretarz miasta.

W deklaracjach podawana jest liczba osób zajmujących dane mieszkanie czym dom. Deklaracje były składane wiele miesięcy temu i nie ma w nich uchodźców, których krakowianie przyjmowali pod swój dach po 24 lutego. Jak wyjaśnia portal krknews.pl w praktyce brak domagania się zmian w deklaracjach oznacza, że uchodźcy nie będą płacić za śmieci, bo wysokość rachunku za wywóz odpadów jest uzależniona od liczby osób w danym mieszkaniu (opłata jest za każdą osobę).

Gniezno zapłaci

Miasto Gniezno zapłaci za odbiór śmieci każdego przyjętego przez mieszkańców uchodźcy wojennego z Ukrainy. Jak donosi RMF FM dodatkowo każdy z mieszkańców, który przyjął pod swój dach uchodźcę, może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości.

To realne i wymierne wsparcie, które chcemy zaproponować mieszkańcom pierwszej stolicy Polski. Tym, którzy okazali wielkie serce i odwagę. Tym, którzy otworzyli swoje domy i pomagają uchodźcom. Miasto zapłaci za śmieci uchodźców a za mieszkańców, właścicieli nieruchomości podatek. Jestem przekonany, że to konkretna, bardzo przydatna pomoc – podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Linia Otwocka, krknews.pl, RMF FM

Czytaj więcej

Skomentuj