Policja zatrzymała kolejne 3 osoby związane z mafią śmieciową działającą głównie na Śląsku.

Członkowie grupy wynajmowali hale magazynowe oraz inne nieruchomości, nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie odpady wbrew obowiązującym przepisom. Łączna waga zgromadzonych odpadów to ponad 4500 ton.

Następnie przestępcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transportowania i składowania odpadów niebezpiecznych na nielegalne składowiska w Częstochowie, Mysłowicach i Brzęczkowicach (gm. Niemodlin).

Na wniosek prokuratora wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował areszt na 3 miesiące. Trzeci podejrzany będzie odpowiadał “z wolnej stopy”. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Ostatnie zatrzymania to kolejne czynności w śledztwie, w którym dotychczas zarzuty przedstawiono łącznie 15 osobom. Podejrzanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transport i składowanie na terenie wynajętych hal magazynowych, wbrew przepisom, odpadów niebezpiecznych, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska, jak też przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów. Wobec 6 podejrzanych stosowany jest do chwili obecnej areszt tymczasowy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych osób zajmujących się tym przestępczym procederem.

Czytaj więcej

Skomentuj