Operator OK Operator Kaucyjny S.A. tworzy system kaucyjny dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów razem z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra.
Trzeci operator zatwierdzony
To już trzeci operator systemu kaucyjnego, wcześniej zezwolenia otrzymali: Krajowy System Kaucyjny Zwrotka S.A. i „PolKa” Operator Systemu Kaucyjnego not for profit S.A.
✅Trzeci wniosek o zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego – rozpatrzony pozytywnie i podpisany ✍️Pozostałe są szczegółowo rozpatrywane pod kątem formalno-prawnej zgodności.#Zwrotka #Polka #OK pic.twitter.com/bh9okYoAgU
— Anita Sowińska (@anitasowinska) July 22, 2024
O systemie kaucyjnym
MKiŚ przypomina, że system kaucyjny jest jednym z kroków, który pozwoli nam osiągnąć ważne cele środowiskowe. Umożliwi on użytkownikom końcowym (obywatelom) otrzymać zwrot kaucji – pieniędzy za nabyty napój w opakowaniu (w plastiku lub w puszce).
Po stworzeniu systemu kaucyjnego, pobierana będzie kaucja od każdego napoju w opakowaniu wprowadzonego na rynek objętego systemem kaucyjnym. Zwrot tej kaucji użytkownikowi końcowemu następował będzie również za pomocą systemu, bez konieczności okazywania paragonu nabycia tego napoju.
Wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym określone są w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.
19 lipca MKiŚ poinformowało, że zdecydowało o wydłużeniu okresu działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła do końca 2026 r.
Komentarze (0)