Park kieszonkowy, to nic innego jak ogólnodostępny teren zieleni, którego powierzchnia umownie nie przekracza 5000 m². Koncepcja zakładania mini-parków wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z ich najbardziej zurbanizowanych regionów.
Park kieszonkowy na osiedlu Bacieczki
Park lawendowy powstał przy ul. H. Kołłątaja na osiedlu Bacieczki, na niewielkim, specjalnie zaprojektowanym obszarze. Dominuje w nim roślinność z kwiatami w kolorach niebieskim, fioletowym i białym. Główny akcent stanowi rabata lawendowa, która ma wabić owady zapylające.
– W parku zostały zachowane rosnące tu wcześniej drzewa, dzięki czemu nie brakuje zacienionych miejsc. Zapraszam mieszkańców do korzystania z tej przestrzeni, mam nadzieję, że będzie się tu dobrze wypoczywało – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.
Ścieżki zostały wytyczone w miejscu tych wcześniej wydeptanych. Są to alejki o nawierzchni gliniasto-żwirowej, dostosowane do potrzeb osób z ruchową niepełnosprawnością. W pobliżu znajduje się sad z tablicami informacyjnymi pełniącymi funkcję edukacyjną. W nasadzenia zostały wkomponowane ławki, huśtawki, leżaki. Elementem parku jest też ogród deszczowy wykorzystujący zasoby wody opadowej.
Lawendowa Dziewczynka
Pomysłodawczynią parku lawendowego była Joanna Misiuk – radna Rady Miasta Białystok, zaś inspiracją – postać Olgi – Lawendowej Dziewczynki, która walczy z chorobą i wraz z mamą prowadzi blog pod taką właśnie nazwą.
Inwestycja, wraz z roczną pielęgnacją zieleni, kosztowała 824,1 tys. zł, z czego 472,2 tys. zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W Białymstoku jest też park kieszonkowy przy ul. Parkowej, park deszczowy przy ul. Andersa i park botaniczny (motyli) przy ul. Transportowej.
Komentarze (0)