Mieszkańcy Krakowa mogą już dostrzec charakterystyczne kontury budynku ekospalarni odpadów. – Aktualnie trwa montaż konstrukcji stalowej i blach trapezowych przykrycia elewacji oraz dachu. Również wewnątrz obiektu przybywa nowych instalacji – montowany jest system oczyszczania spalin oraz pozostałe elementy wyposażenia – informuje Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, gminnej spółki, która odpowiada za projekt ekospalarni. Budowa obiektu obecnie jest już zrealizowana w niemal 70 procentach. Niedługo rozpoczną się próby końcowe, a ich pozytywny przebieg pozwoli na uruchomienie próbnej eksploatacji.
Warto zaznaczyć, że początkowo ekospalarnia Kraków miała być jeszcze bardziej “eko” – na górze konstrukcji znaleźć miał się m.in. mech oraz inne rośliny kształtem i kolorem nawiązujące do tradycyjnej małopolskiej trójpolówki. Jednak z powodów finansowych zrezygnowano z tego pomysłu – ogród na dachu zostanie zastąpiony blachą, która kolorem również będzie symbolizować wspomniany sposób uprawiania roli.
Zakład powstający w ramach projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie” to obecnie kluczowe przedsięwzięcie Krakowa, które przyczyni się do zmiany sposobu gospodarowania odpadami, przybliżając nas do nowoczesnych wzorców stosowanych w innych krajach unijnych. Ekospalarnia powstaje jako ostatnie ogniwo krakowskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Do nowoczesnej instalacji o wydajności 220 tysięcy ton odpadów na rok trafią zmieszane odpady komunalne, z których mieszkańcy wyodrębnią wcześniej użyteczne surowce wtórne. W wyniku utylizacji odpadów zostanie wyprodukowana energia cieplna w ilości odpowiadającej 10% zapotrzebowania miasta i energia elektryczna w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu miejskich tramwajów.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi ok. 673 mln zł netto, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko stanowi ok. 372 mln zł. Inwestorem Projektu jest Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, zaś generalnym wykonawcą – południowokoreańska firma POSCO Engineering & Construction Co.
[poll id=”11″]
Piotrek
Komentarz #92 dodany 2015-04-24 10:29:04
blacha symbolizująca uprawianie roli! Normalnie SF