Komisja Europejska i Stany Zjednoczone wydają wspólne oświadczenie w sprawie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego

Komisja Europejska i Stany Zjednoczone wydają wspólne oświadczenie w sprawie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego
dom
25.05.2022, o godz. 12:53
czas czytania: około 1 minuty
0

Swoimi nieuzasadnionymi i niedopuszczalnymi działaniami, takimi jak odcięcie dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii czy wstrzymanie eksportu gazu ziemnego do Polski i Bułgarii, oraz groźbami podjęcia podobny działań przeciwko innym narodom europejskim Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą energii do Europy. Komisja Europejska i Stany Zjednoczone potępiają stosowanie przez Rosję szantażu energetycznego i potwierdzają zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W całej Europie, od krajów nordyckich po Bałkany, podejmowane są wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw i zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu. Od 2020 r. Finlandia i Estonia są połączone dwukierunkowym gazociągiem Balticonnector. Projekt ten, wspierany przez Komisję Europejską, zwiększa bezpieczeństwo dostaw dla Finlandii i całego regionu. Ponadto, 1 maja działalność komercyjną rozpoczęło gazowe połączenie międzysystemowe Polska–Litwa, które zwiększa opcjonalność oraz odporność całego bałtyckiego rynku gazu i również było wspierane w ramach instrumentu „Łącząc Europę” Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska i Stany Zjednoczone rozumieją pilną potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia importu energii z Rosji. Jako partnerzy podejmą te wyzwania w ramach wspólnej grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa energetycznego, której ustanowienie zapowiedzieli 25 marca prezydent Joe Biden i przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Za pośrednictwem tej grupy zadaniowej toczone będą prace nad dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego w Europie, przyspieszając jednocześnie wdrażanie efektywności energetycznej i inteligentnych technologii w europejskich domach i przedsiębiorstwach, elektryfikując ogrzewanie i zwiększając produkcję czystej energii, tak by zmniejszyć popyt na paliwa kopalne.

Jako ważny krok w kierunku realizacji celów grupy zadaniowej Komisja Europejska i Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły zawartą przez Finlandię umowę leasingu od amerykańskiego dostawcy pływającego terminalu do importu skroplonego gazu ziemnego, który będzie operacyjny jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024