Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kompost - drogocenny produkt RIPOK-ów

Kompost - drogocenny produkt RIPOK-ów
Barbara Krawczyk
18.04.2017, o godz. 6:18
czas czytania: około 12 minut
4

Skoszona trawa, zeschnięte liście, inne resztki roślin, a do tego trochę wiedzy i odrobina wysiłku. To recepta na kompost. Czy jego produkcja jest opłacalna? Co RIPOK-i mogą zrobić z zielonymi odpadami w świetle coraz bardziej restrykcyjnych przepisów?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Jak podkreśla Wojciech Głuszczak, kompost powstaje jako produkt uboczny przetwarzania odpadów biodegradowalnych wytwarzanych przez mieszkańców. Jego cena jest, oczywiście, uzależniona od popytu, trudno jednak w tym przypadku mówić o opłacalności produkcji w tradycyjnym, ekonomicznym ujęciu. Należy dostrzec zarówno korzyści ekonomiczne, jak i ekologiczne (ograniczenie poziomu składowania, oszczędność miejsca w kwaterach składowych oraz zmniejszenie opłat za korzystanie ze środowiska).

Produkcja kompostu jest zgodna ideą „Zero waste” (zero odpadów). Odpowiednio wysegregowany u źródła odpad po odpowiedniej obróbce traci status odpadu i wraca do obrotu jako pełnowartościowy produkt, zastępując zastosowanie coraz bardziej brakujących surowców naturalnych. – Produkcja kompostu z odpadów jest opłacalna, z tym że niewielki wpływ mają na nią środki uzyskane ze sprzedaży gotowego kompostu, a głównie opłaty za przyjęcie odpadów – wskazuje Piotr Zieliński. A Joanna Kaźmierczak podsumowuje, że produkcja kompostu z odpadów jest opłacalna przede wszystkim dla środowiska – ze względu na wytworzenie z odpadów nowego produktu i ponowne jego wykorzystanie.

Gdzie można zastosować kompost?

Kompost może być stosowany jako nawóz:

  • w uprawach polowych roślin rolniczych – podczas wegetacji roślin (pogłównie) tylko w uprawach roślin polowych nieprzeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi,
  • do uprawy roślin o charakterze przemysłowym, w tym również z przeznaczeniem na biopaliwa (len, rzepak, wierzba energetyczna),
  • do rekultywacji zdegradowanych gruntów rolnych.

Badania nawozów

Badania nawozów mogą być prowadzone przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze na podstawie zleceń zainteresowanych klientów. Zgodnie z przepisami Ustawy z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (DzU z 2015 r. poz. 625 i 1893), komposty zaliczane są do grupy nawozów organicznych. W 2016 r. wykonane zostały badania 489 próbek nawozów organicznych (w tym kompostów). Nie są one wyodrębniane z grupy nawozów organicznych, gdyż nie różnicuje to sposobu samego wykonania analiz chemicznych, a zleceniodawca nie ma obowiązku podawania szczegółowych danych o kierowanym do badań preparacie.

Parametry jakościowe nawozów organicznych określone są w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu (DzU z 2008 r. nr 119 poz. 765, z późn. zm.). W świetle tych przepisów dopuszczalna zawartość metali ciężkich w nawozach organicznych wynosi 100 mg Cr, 5 mg Cd, 60 mg Ni, 140 mg Pb i 2 mg Hg na kg suchej masy nawozów. W nawozach tych niedopuszczalne jest występowanie żywych jaj pasożytów jelitowych (Ascaris sp. Trichuris sp. Toxocara sp.) oraz bakterii z rodzaju Salmonella. Nawozy organiczne w postaci stałej muszą zawierać co najmniej 30% substancji organicznej w suchej masie, a w przypadku deklarowania N, P, K ich ilość nie może być mniejsza niż 0,3% N, 0,2% P2O5 i 0,2% K2O. Jeśli chodzi o opinie na temat przydatności nawozów organicznych, wydają je jednostki wymienione w §4 ww. rozporządzenia.

Źródło: Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


Staruch

Komentarz #4121 dodany 2017-04-18 11:24:54

Procedura jest bardzo czasochłonna i naszpikowana po drodze różnymi nieprzewidzianymi problemami. Jeśli się bardzo dobrze nie rozezna wcześniej tematu można stracić nerwy i pieniądze.


Bruno

Komentarz #4130 dodany 2017-04-19 08:03:37

Genialny materiał, brawo autor, brawo redakcja! Więcej takich! Klasa!


rolnik postępowy

Komentarz #4139 dodany 2017-04-19 23:32:36

Artykuł zawiera wiele nieścisłości i przekłamań, nie mówiąc o tym, że jest kryptoreklamą IUNGu. "Poboru prób do badań może wykonać wyłącznie przedstawiciel Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej (OSChR), właściwej dla danego terenu" - BZDURA TOTALNA! Pobór prób do badań może wykonać każdy, kto posiada stosowne uprawnienia. Wiele prywatnych laboratoriów posiada pracowników z uprawnieniami. "Pracownik OSChR pobiera trzy próbki: jedną dla Instytutu Uprawy Nawożenie i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) celem wykonania badań fizykochemicznych, kolejną dla Państwowego Instytutu Weterynaryjnego (PIW) w Puławach (badania mikrobiologiczne)" - KOMPLETNA KRYPROREKLAMA i nieprawda! Kiedyś był monopol IUNGu i Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, teraz jest znacznie większy wybór między krajowymi firmami (prywatnymi laboratoriami z odpowiednimi akredytacjami), a jeszcze lepszym wyborem są badania na nawóz WE wykonane za granicą w cenie kilkuset czy tysiąca kilkuset euro (Austria, Litwa, Irlandia). Taniej i znacznie szybciej. I jeszcze jedno - interpretacja pani Szydło z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach w kwestii kwalifikacji kompostów z odpadów zielonych jest może logiczna, ale jest totalną naiwnością w konfrontacji np. z interpretacją pani Jadczyszyn z IUNG. A to IUNG wydaje (bądź nie) rekomendacje dla MRiRW.


Zainteesowany

Komentarz #4914 dodany 2017-05-23 10:44:31

A czy są jakieś firmy, które zajmują się przeprowadzaniem takich procedur od A do Z??

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024