Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Konfederacja Lewiatan: Ustawa o ROP do napisania od nowa

Konfederacja Lewiatan: Ustawa o ROP do napisania od nowa
PU/PAP
10.11.2021, o godz. 12:33
czas czytania: około 2 minut
0

Projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) ma liczne wady i jest niezgodny z dyrektywą o odpadach, którą ma implementować. To ocena Konfederacji Lewiatan. Jej zdaniem projekt należy napisać od nowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Konfederacja Lewiatan oczekuje włączenia organizacji pracodawców w dialog na temat kształtu systemu ROP i jego wdrażania w Polsce. W opinii Lewiatana projekt jest niezgodny z polskimi regulacjami, włącznie z postanowieniami Konstytucji, wewnętrznie niespójny i skonstruowany w oparciu o błędne założenia oraz sprzeczny z postulatami prezentowanymi w Europejskim Zielonym Ładzie.

– Jego modyfikacja nie jest możliwa, bo ustawodawca przyjął systemowo błędne założenia wobec zasad funkcjonowania systemu ROP w Polsce – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan.

Obowiązki producentów

Projekt ustawy, wprowadzającej ROP został opublikowany w sierpniu. Przewiduje m.in, że producenci w ramach ROP będą ponosić specjalną opłatę opakowaniową. Nałożone na nich ustawą obowiązki recyklingu opakowań będą oni mogli wykonywać albo samodzielnie, albo za pośrednictwem organizacji odpowiedzialności producentów.

Organizacje te będą miały obowiązek przeznaczenia 95 proc. środków pochodzących z wynagrodzenia na rzecz podmiotów prowadzących recykling oraz zbierających odpady opakowaniowe. Projekt zakłada np. nałożenie obowiązku selektywnego zbierania swoich opakowań na wyprowadzających produkty w butelkach PET na napoje o pojemności do 3 litrów, wraz z ich zakrętkami i wieczkami. Dodatkowo, pokrywki i wieczka z tworzyw sztucznych będą przymocowane do tych pojemników podczas użytkowania

Brak gwarancji

Zdaniem KL, projekt koncentruje się przede wszystkim na pozyskiwaniu funduszy od przedsiębiorców, nie gwarantując skutecznego mechanizmu selektywnej zbiórki i recyklingu przez przemysł odpadów opakowaniowych.

– Wdrożenie ROP w zaproponowanym kształcie, nie tylko nie przełoży się na osiąganie celów dyrektywy odpadowej i innych dyrektyw, ale m.in. spowoduje wydawanie środków wnoszonych przez wprowadzających produkty w opakowaniach na cele niezwiązane z gospodarowaniem odpadami powstającymi z opakowań objętych systemem ROP – czytamy w ocenie Lewiatana.

Zdaniem organizacji, proponowane rozwiązania będą m.in. niesprawiedliwe dla niektórych uczestników rynku, prowadząc m.in. do nieograniczonej odpowiedzialności wprowadzających, braku transparentności ponoszonych kosztów, a także przepływów pieniężnych.

17 grzechów głównych

Lewiatan wymienia 17 głównych wad projektu. Organizacja wskazuje wśród nich brak zapewnienia realizacji odpowiednich poziomów recyklingu, podatkowy charakter proponowanych rozwiązań, brak powiązania pomiędzy opłatami wnoszonymi przez wprowadzających produkty w opakowaniach a realizacją poziomów recyklingu, brak zachęt o charakterze organizacyjnym, nadmierne obciążenia administracyjne, brak jasności definicji opakowania wielomateriałowego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023