Prawie 550 ton groźnego dla życia i zdrowia azbestu zostanie usuniętych jeszcze w tym roku z terenu Warmii i Mazur.

Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu samorządów i środków finansowych jakie przeznaczył na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

– Wiele gmin bez wsparcia z zewnątrz nie byłaby w stanie udźwignąć problemu jakim jest niebezpieczny azbest – tłumaczy Ewa Kowerzanow-Luto z WFOŚiGW w Olsztynie. – Cieszymy się, że kilkanaście gmin z naszego województwa skorzystało z doskonałej okazji na pozbycie się tego niebezpiecznego minerału. Z Narodowego Funduszu samorządy uzyskały do 50 procent dofinansowania. Na kolejną pomoc mogły liczyć także z Wojewódzkiego Funduszu – do 35 procent kosztów. Koszt usunięcia jednej tony materiału zawierających azbest to wydatek rzędu ok. 1,5 tys. zł.

Wśród gmin, które zdecydowały się na pozbycie w tym roku niebezpiecznego azbestu najwięcej samorządów, bo aż pięć jest z powiatu bartoszyckiego. W tym przypadku zostanie usuniętych prawie 150 ton niebezpiecznego minerału.

W tym roku na usunięcie groźnego minerału zdecydowało się 18 spośród 116 gmin z województwa warmińsko-mazurskiego. Co z resztą? – Wiele samorządów nie zdążyło na czas przygotować odpowiedniego programu usuwania wyrobów azbestowych i na czas zinwentaryzować zasoby minerału na swoim terenie – mówi Ewa Kowerzanow-Luto. – Mamy nadzieję, że będą starały się o dofinansowanie w przyszłym roku. Aby jednak je otrzymać muszą koniecznie spełnić dwa warunki- stworzyć odpowiedni program usuwania azbestu dla danej gminy i mieć zinwentaryzowany aktualny stan tego odpadu na swoim terenie. Bez tych dwóch czynników nie otrzymają dofinansowania.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj