Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Koniec z miałem i kopciuchami w Wielkopolsce

Koniec z miałem i kopciuchami w Wielkopolsce
gj
18.12.2017, o godz. 16:21
czas czytania: około 2 minut
3

Województwo wielkopolskie jest kolejnym, które przyjęło uchwałę antysmogową. Zgodnie z jej przepisami, od maja przyszłego roku w piecach nie będzie można palić najgorszej jakości opałem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Radni Województwa Wielkopolskiego przyjęli uchwały, które zakładają wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych, np.: bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostaną ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np.: kominków i pieców.

Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.

Zgodnie z zapisami w uchwale kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach: do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych, do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4. Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio.

Inne terminy obowiązują w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, takich jak piece, kominki czy kozy. Te zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

Tzw. ustawa antysmogowa podpisana przez prezydenta w 2015 roku dała samorządom możliwość przyjmowania lokalnych regulacji w walce o czyste powietrze. Do tej pory takie uchwały przyjęło siedem województw: mazowieckie, łódzkie, śląskie, małopolskie, opolskie, dolnośląskie i wielkopolskie.

W Wielkopolsce w październiku br. przeprowadzono konsultacje społeczne oraz opiniowanie projektów uchwał przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast oraz starostów. Wpłynęło ponad pół tysiąca różnego rodzaju uwag, próśb, sugestii i opinii, a także słów poparcia.

Przyjęciu uchwał towarzyszyć będzie kampania informacyjna dotycząca ochrony powietrza, w szczególności wpływu zanieczyszczeń na zdrowie oraz przeciwdziałania nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

W grudniu sejmik ma przyjąć uchwałę antysmogową dla Wielkopolski

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


Smog??

Komentarz #8853 dodany 2017-12-19 12:26:56

O co chodzi z tym smogiem który nagle pojawił się w naszym kochanym Kraju. Od wielu lat palono w piecach, palono czym popadło, nie palono gazem, po miastach jeździło mnóstwo starych Ikarusów, całe mnóstwo starych pojazdów, elektrownie nie miały systemów filtracyjnych, huty też nie. Teraz cały przemysł padł, elektrownie mają nowoczesne systemy filtracyjne, Mamy dużo więcej piecy gazowych , na olej opałowy, w warszawie nie można palić w kotle z paleniskiem w mieście takim jak warszawa nie uwidzi Ikarusa, kamaza, kraza itd. samochody mają DPF-y katalizatory. I w tej sytuacji zaatakował nas smog. O co chodzi???

Smog!!

Komentarz #8855 dodany 2017-12-19 12:49:46

Smog?? napisał/a:

O co chodzi z tym smogiem który nagle pojawił się w naszym kochanym Kraju. Od wielu lat palono w piecach, palono czym popadło, nie palono gazem, po miastach jeździło mnóstwo...

Smog się nie pojawił, był już wcześniej, po prostu teraz dopiero jest porządnie (w miarę) mierzony, no i zaczęto o tym głośno mówić w mediach. Co do przemysłu i energetyki zawodowej, to ich wpływ na poziomy zanieczyszczeń wynosi obecnie kilka procent - z powodów, o których piszesz. Większość zanieczyszczeń pochodzi z ogrzewania indywidualnego słabym węglem, wilgotną biomasą, śmieciami etc. Rośnie też udział zanieczyszczeń z transportu, bo aut coraz więcej, a do tego Polska jest zalana starymi dieslami, w których pierwszym zabiegiem po zakupie (albo i przed) jest wycięcie DPF-u. Nawiasem mówiąc, określanie wszystkich zanieczyszczeń mianem smogu jest pewnym przekłamaniem, które jednak paradoksalnie ułatwia komunikację, więc już przestałam się na nie zżymać :)

Smog??

Komentarz #8877 dodany 2017-12-21 14:50:02

Smog!! napisał/a:

Smog się nie pojawił, był już wcześniej, po prostu teraz dopiero jest porządnie (w miarę) mierzony, no i zaczęto o tym głośno mówić w mediach. Co do przemysłu i energetyki...

No tak Polska zalana starymi dieslami z powycinanymi DPF, oraz opalanie kiepskim węglem. 1. Diesle jest sporo ale w miastach, komunikacja to lub wzglednie nowe autobusy i wcale nie kopcą, spogladam na ulice i nie widzę starych komcących diesli ?? 2. Spalamy kiepski wegiel (z polskich kopalni), ?? Piszę to co widze od lat jest coraz lepiej w zakresie ochrony powietrza, ale własnie sie dowiaduje od mniej wiecej roku ze jest fatalnie. Skoro jest coraz lepiej ale fatalnie to jak było wczesniej ??? Jesli normy sa przekroczone ale mają nas chronić to znaczy ze wczesniej było tak źle, ze umarlismy. Prosze spojrzeć na róże wiatrów (aktualną) w europie oraz mape zanieczyszczenia (aktualną). Wiekszość wiatrów idzie z niemiec i czech, najwieksze poziomy zanieczyszczania powietrza kumulują sie po prądach powietrza ciagnacych sie z nad belgii holandi przez niemcy nad srodkową polskę oraz z nad czech nad malopolske. A najszysze powietrze mamy nad morzem bo śa to wiatry z nad morza północnego. Jezeli zastanowimy się skąd bierze sie kiepskie powietrze przy granicy z Niemcami przy wiatrach od Niemiec to natychmiast widać jak się sprawy mają. Najwieksze w Niemczech źródła zanieczyszczeń emitują je do do powietrza tylko wiatry przenoszą je do Polski. Dzieki temu mamy juz na starcie kiepskie powietrze (tło) dokładamy swoje i jest fatalnie. Tylko zapominamy jak wygladają wiatry w Europie bo wtedy okazuje się ze Europa sporo dostaje powietrza z nad atlantyku i morza północnego, to powietrze zabiera zanieczyszczanie z europy kieruje się +/- wgłab ladu gdzie wszystko sie kumuluje i u nas w Poslce nawet jak wszystko wyłaczymy i zostawimy tylko to mamy nadal systuacje pod granicą normy .

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024