Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Konkurs o Puchar Recyklingu: Tygrysy z Elbląga i Leżajska (zdjęcia)

Konkurs o Puchar Recyklingu: Tygrysy z Elbląga i Leżajska (zdjęcia)
08.10.2013, o godz. 10:45
czas czytania: około 10 minut
0

W Poznaniu na Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON oraz na uroczystym Finale Konkursu podczas targów POLEKO wręczono najważniejsze nagrody w organizowanym od 2000 roku Konkursie „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. To jedyne w Polsce przedsięwzięcie, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie spośród zgłoszonych podmiotów tych, które realizują najbardziej efektywne systemy selektywnej zbiórki odpadów u źródła, a także prowadzą ciekawą i skuteczną edukację ekologiczną. Uczestnicy walczą o prestiżowy tytuł „Tygrysa Recyklingu”, Puchary Recyklingu i statuetki w poszczególnych kategoriach.

W tegorocznej XIV edycji Konkursu przyjęto niemal 280 zgłoszeń od 70 podmiotów. Pula nagród finansowych w obecnej edycji to ponad 300 tys. zł od m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Poznania, Torunia, Zielonej Góry i Olsztyna.

W tym roku Kapituła konkursu postanowiła przyznać 5 nominacji do tytułu „Tygrysa Recyklingu”:
– Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu,
– Spółka Komunalna Wschowa we Wschowie,
– Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim,
– Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu,
– Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku.

Najwyższym wyróżnieniem w konkursie o Puchar Recyklingu czyli Tygrysem Recyklingu uhonorowano dwie firmy. Laureatami tytułu Tygrysa Recyklingu zostali: Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku.

Wręczono również Puchary Recyklingu:

Puchar Recyklingu ufundowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Torunia.

Puchar Recyklingu od Związku Miast Polskich i 10 tys. zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafił do Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO SA” w Ostrowie Wielkopolskim.

Puchar Polskiej Izby Ekologii i nagrodę finansową 10 tys. zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu.

Puchar Banku Ochrony Środowiska i nagrodę finansową 10 tys. zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim.

Wśród uczestników Konkursu największą część stanowiły przedsiębiorstwa związane z gospodarką odpadami. Oprócz nich zgłosiło się 18 placówek oświatowych, centrów edukacji ekologicznej i organizacji pozarządowych, 5 urzędów miejskich i gminnych. Zgłoszeni do konkursu uczestnicy zanotowali w większości wzrost zebranych surowców w 2012 roku stosunku do roku 2011. Jedynie w „Zielonym Kontakcie” odnotowano spadek zebranej masy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ogółem zebrano selektywnie ponad 95 tys. ton odpadów, w tym 41,6 tys. ton szkła, 459,2 ton puszek aluminiowych, 26,9 tys. ton tworzyw sztucznych, 21,5 tys. ton makulatury, 89,8 ton baterii, 4,2 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 440 ton opakowań po płynnej żywności. Zgłoszone do Konkursu sortownie wydzieliły 85,4 tys. ton surowców wtórnych, które przekazano do recyklingu, a nie trafiły na wysypisko. Zasięg programów edukacyjnych zgłoszonych tylko w kategorii „Edukacja Ekologiczna” objął ponad 2 mln mieszkańców, a suma zgłoszonych budżetów programów edukacyjnych wyniosła ponad 1,8 mln zł. 

W XIV edycji uczestnicy mieli o co walczyć. Oprócz prestiżowych Pucharów Recyklingu, tytułu Tygrysa Recyklingu i statuetek w każdej kategorii, do zdobycia była pula 195 tys. zł ufundowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla zdobywcy tytułu Tygrysa Recyklingu przewidziano nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Dla 4 uczestników, którzy otrzymają Puchar Recyklingu po 10 tys. zł, a dla laureatów – zdobywców statuetek w poszczególnych kategoriach – po 5 tys. zł. Do tego dochodzą nagrody finansowe ufundowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Olsztyna, Torunia, Zielonej Góry oraz Poznania. Pula tegorocznych nagród przekroczyła 310 tys. zł.

Dziękuję wszystkim partnerom, sponsorom i przyjaciołom naszego Konkursu za kolejny rok wspólnej, efektywnej pracy – mówi prezes Zarządu firmy ABRYS i redaktor naczelna "Przegladu Komunalnego" Magdalena Dutka. – W kolejnej XV edycji konkursu szykuje się wiele zmian. Przede wszystkim będziemy oceniać selektywną zbiórkę odpadów w nowym systemie, a to wiąże się ze skierowaniem naszego przedsięwzięcia do nowych grup odbiorców. Wszystkim uczestnikom będziemy chcieli także zaproponować łatwiejszą formę zgłoszenia – poprzez nowy system on-line z instrukcjami do każdego zapytania. Konkurs tym samym nabierze nowej innej formy, która – mam nadzieję – spodoba się Państwu i sprawi, że dołączą Państwo do grona uczestników, partnerów i sponsorów także w przyszłym 2014 roku. Życzę Państwu osiągania nadal tak wysokich wyników w selektywnej zbiórce odpadów oraz aktywnego i prężnego działania, jak przez te wiele dotychczasowych lat działalności.

 


 

Nagrody i wyróznienia przyznane w Konkursie o Puchar Recyklingu

Kategoria "Szklana Statuetka":

Laureat w kategorii do 30 tys. mieszkańców: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie.
Laureat w kategorii do 100 tys. mieszkańców: Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu
Laureat w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie

Wyróżnienia: Spółka Komunalna Wschowa we Wschowie, Regionalny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Rypin” w Puszczy Miejskiej oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Elblągu.

Kategoria "Srebrna Puszka":

Laureat w kategorii do 30 tys. mieszkańców: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „KOMUNALNIK” Sp. z o.o. w Kętrzynie
Laureat w kategorii do 100 tys. mieszkańców: spółka Stare Miasto-Park w Leżajsku
Laureat w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu

Wyróżnienia: Publiczna Szkoła Podstawowa w Hejdyku, Zakład Utylizacji Odpadów w Gliwie Małej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Nagrodę w postaci wyjazdu technologicznego dla dwóch osób ufundowanego przez firmę Wichary Technologies otrzymali:
– Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie,
– Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” w Ostrowie Wielkoposlkim,
– Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu.

Kategoria "Lider Zbiórki Tworzyw":

Laureat w kategorii do 30 tys. mieszkańców: firma Recykling Wojkowice w Wojkowicach
Laureat w kategorii do 100 tys. mieszkańców: Zakład Utylizacji Odpadów w Gliwie Małej!
Laureat w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku

Wyróżnienia:: Urząd Miejski w Szubinie, Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów EKO-WISŁA w Świeciu oraz Celowy Związek Gmin CZG-12 w Sulęcinie.

 

Kategoria "Złota Bela Makulatury"

Laureat w kategorii do 30 tys. mieszkańców: firma Recykling Wojkowice w Wojkowicach
Laureat w kategorii do 100 tys. mieszkańców: Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu
Laureat w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim

Wyróżnienia: „Lech-Met” Sylwester Lech w Żmigrodzie, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku.

 

Kategoria "Zielona Bateria":

W kategorii do 30 tys. mieszkańców statuetka nie została przyznana.
Laureat w kategorii do 100 tys. mieszkańców: Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim
Laureat w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu

Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa w Janikowie, Spółka Komunalna Wschowa we Wschowie oraz Celowy Związek Gmin CZG-12 w Sulęcinie.

 

Kategoria „Edukacja Ekologiczna”:

Laureat w kategorii do 30 tys. mieszkańców: Publiczna Szkoła Podstawowa w Hejdyku
Laureat w kategorii do 100 tys. mieszkańców: Publiczne Przedszkole nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim
Laureat w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO w Ostródzie

Wyróżnienia: Urząd Gminy w Mszanie Dolnej, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu oraz Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu.

Kategoria "Zielony Kontakt":

Wyróżnienia:
– Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie,
– Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu.

Kategoria "Lider Sortowania":

W kategorii do 30 tys. mieszkańców statuetka nie została przyznana.
W kategorii do 100 tys. mieszkańców statuetka została przyznana Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Koninie
W kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców statuetkę zdobyło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie

Wyróżnienia: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „KOMUNALNIK” w Kętrzynie, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu oraz Zakład Gospodarowania Odpadów w Bielsku-Białej.

 

Kategoria "Rekordowy Karton":

Laureat w kategorii do 30 tys. mieszkańców: Gmina Kudowa-Zdrój
Laureat w kategorii do 100 tys. mieszkańców: Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu
Laureat w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu

Wyróżnienia: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „KOMUNALNIK” w Kętrzynie oraz Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim.

Swoje nagrody przyznały również Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla wyróżniających się jednostek z terenu swoich województw.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (nagroda po 5 tys. zł)
Laureaci:
– Regionalny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „RYPIN” w Puszczy Miejskiej,
– Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów „Eko -Wisła” w Świeciu,
– Tucholski Park Krajobrazowy,
– Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu,
– Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej,
– Urząd Miejski w Szubinie,
– Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Poznania (nagroda po 5 tys. zł)
Laureaci:
– MiejskiZakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie,
– Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie,
– Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu,
– Przedsiębiorstwo Komunalnego w Pleszewie,
– Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu,
– Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim,
– Szkoła Podstawowa im. Wacława Popiela w Mościskach,
– Szkoła Podstawowa w Parczewie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Zielonej Góry
Laureaci:
– 8 000 zł dla Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.
– 8 000 zł dla Celowego Związku Gmin CZG – 12 w Sulęcinie,
– 8 000 zł dla Spółki Komunalnej Wschowa Sp. z o.o. we Wschowie,
– 6 000 zł dla ZespołuKształcenia Specjalnego nr 1 im. Karola Wojtyły w Gorzowie Wlkp.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie:
– nagroda w wysokości 5 tys. zł dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Hejdyku

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiecej zdjęć: http://pucharrecyklingu.pl/galeria14a.php


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026