Do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków i gminnych ewidencji wpisanych jest ponad tysiąc tego typu obiektów, które mają swoją historię i bywają prawdziwymi dziełami sztuki. Ogłoszony po raz czwarty przez Zarząd Województwa Łódzkiego konkurs na małą architekturę zabytkową ma przywrócić jej dawny blask.
Obiekty historyczne warte renowacji
– Przydrożne krzyże, drewniane figury świętych czy pomniki są niezwykle ważne dla mieszkańców, ponieważ stanowią część historii wsi i miast. Jako samorząd województwa łódzkiego czuwamy nad tym, aby te cenne obiekty pozostały dla kolejnych pokoleń – podkreślił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Dodał, że efekty trzech pierwszych edycji są już widoczne. To m.in. remont konserwatorski kapliczki przy klasztorze OO. Dominikanów w Gidlach czy powstrzymanie dalszej degradacji i odtworzenie zabytkowej mogiły ks. Janusza Otto – powojennego proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marcina Biskupa w Kamionaczu Poduchownym.
Warunki dotacji
O dotację może ubiegać się każdy, kto chce zadbać o zabytek wpisany do rejestru województwa łódzkiego lub gminnych ewidencji zabytków z obszaru województwa. Potrzebna jest jednak zgoda na remont właściciela zabytku. Mogą to być: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, ale też pomniki, posągi, wodotryski, kolumny i inne obiekty architektury ogrodowej.
Uzyskane wsparcie w maksymalnej wysokości 20 tys. zł (do 80 proc. inwestycji) może zostać przeznaczone m.in. na: zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, osuszenie i izolację zabytku, jego zabezpieczenie, uporządkowanie i zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia czy wykonanie dokumentacji konserwatorskiej.
Nabór zgłoszeń prowadzony będzie do 19 grudnia br.
Komentarze (0)