Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Konsultacje dotyczące przyszłości Lasu Witkowickiego w Krakowie

Konsultacje dotyczące przyszłości Lasu Witkowickiego w Krakowie
R.G.
02.01.2023, o godz. 10:28
czas czytania: około 2 minut
1

Jak informuje samorząd miasta Krakowa, od 9 stycznia do 6 lutego 2023 r., do wglądu zainteresowanych mieszkańców miasta udostępniony zostanie projekt planu dla Lasu Witkowickiego. Obszar, który objęto planem, to ponad 276 hektarów powierzchni. Las znajduje się w północnej części Krakowa, w dzielnicy Prądnik Biały.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Celem realizacji planu i związanych z nim konsultacji, jest m.in. uwzględnienie aktualnych kierunków polityki przestrzennej Krakowa i zmiana sposobu zagospodarowania tych terenów ze względu na wskazania Powiatowego Programu Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018–2040.

Dyskusja i dyżury

W ramach społecznych konsultacji treści powyższego dokumentu przewidziano również dyskusję z udziałem planistów, która odbędzie się 24 stycznia 2023 r. (początek: godz. 15.30), w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4. Debata zostanie udostępniona online na stronie internetowej bip.krakow.pl.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli zgłaszać swoje uwagi do projektu aż do 20 lutego. A miejscy planiści będą dla nich dostępni podczas dyżurów organizowanych w okresie wyłożenia planu, czyli codziennie (oprócz weekendów), w godzinach od 9.00 do 11.00, a w środy, od godz. 12.00 do 14.00. Wizyty będzie można także umawiać na konkretne terminy, mailowo: [email protected] lub telefonicznie pod numerami: 12 616 85 26, 12 616 85 42. Szczegóły dotyczące planu opublikowano na stronie internetowej bip.krakow.pl.

Użytek ekologiczny i las grądowy

Dodajmy, że Park Leśny Witkowice – park leśny w Krakowie, obszarowo ograniczony jest ulicami: Bibicką, Dożynkową i Witkowicką i rozciąga się od osiedla Witkowice Nowe, aż po granicę gminy Zielonki, wzdłuż części doliny rzeki Bibiczanki.

W parku rośnie wiele gatunków drzew i krzewów. Zachowany został również fragment lasu grądowego o bardzo urozmaiconym terenie, który od 2010 roku chroniony jest jako użytek ekologiczny “Las w Witkowicach”.

Natomiast budowa geologiczna doliny rzeki Bibiczanki na obszarze parku ukazuje kilka odsłonięć w ścianach dawnych kamieniołomów. Odsłonięcia te umożliwiają np. obserwację dyslokacji tektonicznych występujących na tym terenie.

Turystyka i rekreacja 

Obecnie park pełni funkcję rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców. W parku utworzono liczne szlaki rowerowe, szlaki piesze, turystyczne m.in. Twierdzy Kraków. Prowadzą one przez wiele mostków nad Bibiczanką.

Wyróżniającą się atrakcją tego obszaru jest pieszo-rowerowy szlak Twierdzy Kraków (oznakowany jako „żółto-czarno-żółty”) – pododcinek pętli północnej od Fortu 47 „Łysa Góra” i Fortu 47a „Węgrzce”, prowadzący przez park leśny do leżącego w zagajniku, na zachodnim stoku wzniesienia nad doliną Bibiczanki Fortu 45a Bibice.

Przez park przebiegać ma także, planowana trasa rowerowa nr 1 od placu Jana Matejki, do Bibic w gminie Zielonki (Stare Miasto – pl. Matejki – Warszawska – al. Słowackiego – WT Nowy Kleparz – Prądnicka – Park Kościuszki – Górnickiego – Wądół – Park Leśny Witkowice – granica miasta – Bibice).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


SabinaSur

Komentarz #221755 dodany 2023-01-03 19:16:18

Las Witkowicki to najlepsza i najpiękniejsza część północnego Krakowa. Sama mieszkam na Prądniku i przy ładnej pogodzie spędzam tam naprawdę dużo wolnego czasu. Fajne jest to, że mogę tam iść nie tylko na spacer , ale również są ścieżki rowerowe i mogę pojeździć na rowerze, to miła odmiana w zatłoczonym Krakowie. Jeśli ktoś z okolic jeszcze tam nie był, to bardzo polecam odwiedzić.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024