Już za nieco ponad miesiąc rozpoczną się obrady Konferencji Klimatycznej ONZ COP17 w Durbanie w RPA. Tegoroczne spotkanie jest szczególne ze względu na fakt, że od jego wyników zależą dalsze losy Protokołu z Kioto, którego okres zobowiązań kończy się w przyszłym roku.

W Durbanie spodziewać się można decyzji dotyczących wypracowania przyszłego, globalnego porozumienia klimatycznego. Minister Środowiska Andrzej Kraszewski uczestniczył w dniach 20-21 października br. w Nieformalnych Konsultacjach Ministerialnych (tzw. Pre-COP) w sprawie zmian klimatu w Kapsztadzie (RPA).

– Jestem bardzo zadowolony z wyników Pre-COP i nie chodzi tu o oficjalny program, ale przede wszystkim nieformalne konsultacje z najważniejszymi krajami oraz grupami krajów. Choć wszyscy formułujemy nasze stanowiska w taktycznie zmyślny sposób, to biorąc pod uwagę krótki czas, jaki pozostał do rozpoczęcia COP17 mamy coraz lepsze rozeznanie rzeczywistych interesów poszczególnych graczy. Jestem optymistą i wierzę, że w Durbanie osiągniemy konkretny i mierzalny efekt – skomentował Pre-COP minister Kraszewski.

Pre-COP został zorganizowany przez Maite Nkoana-Mashabane, południowoafrykańską minister ds. stosunków międzynarodowych, która będzie Prezydentem 17-tej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj