Główny Inspektor Ochrony Środowiska Marek Haliniak zapowiedział, że niebawem rozpoczną się szerokie konsultacje dotyczące przepisów antyodorowych w Polsce. Okazją do prezentacji projektu ustawy oraz rozpoczęcia konsultacji społecznych będzie konferencja “Skuteczne zarządzanie odorami w gospodarce komunalnej”, która rozpocznie się 6 marca w Iławie.

Szef GIOŚ przyznaje, że liczy przede wszystkim na opinie i głos samorządowców. To oni najczęściej muszą się mierzyć ze skargami i protestami mieszkańców, którzy mają dość uciążliwości zapachowych wydobywających się np. z zakładów komunalnych.

Założenia ustawy antyodorowej zostaną zaprezentowane podczas konferencji Abrys, która 6 marca rozpocznie się w Iławie. Minister Haliniak będzie gościem tego wydarzenia. GIOŚ zachęca do bezpośrednich konsultacji i wymiany poglądów.

Przypominamy, że w 2017 r. Ministerstwo Środowiska oświadczyło, że wznowiono prace nad ustawą antyodorową. Przygotowanie dokumentu powierzono Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Tylko w 2016 r. GIOŚ rozpatrzył ponad tysiąc skarg dotyczących uciążliwości zapachowych. O interwencje w takich sprawach wielokrotnie apelowali też posłowie, senatorowie czy samorządy.

Przepisy odorowe. Wiemy na jakim etapie są prace rządu

Konferencja Abrys będzie nie tylko okazją do rozmowy na temat rozwiązań prawnych dotyczących odorów z zakładów komunalnych. Spotkanie będzie też okazją, aby dowiedzieć się jak są prowadzone kontrole obiektów generujących odory, jakimi metodami realizowane są pomiary, a także jakie dostępne na rynku rozwiązania techniczne pomagają ograniczyć bądź całkowicie usunąć problem uciążliwości zapachowej w otoczeniu zakładu.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć TUTAJ.

Problematyka uciążliwości zapachowych jest również tematem wydania marcowego “Przeglądu Komunalnego”, które w najbliższych dniach trafi do prenumeratorów czasopisma.

Czytaj więcej

Skomentuj