Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kontrola selektywnej zbiórki odpadów. Świdnik sprawdza, czy mieszkańcy prawidłowo segregują

Kontrola selektywnej zbiórki odpadów. Świdnik sprawdza, czy mieszkańcy prawidłowo segregują
jwo
03.11.2020, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
0

Po ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z lipca 2019 r., która wprowadziła obowiązkową segregację odpadów, gminy są zobowiązane do kontrolowania selektywnej zbiórki. Jednym z takich samorządów jest Świdnik.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W październiku w Świdniku na Lubelszczyźnie odbyły się pierwsze kontrole selektywnej zbiórki odpadów. Na początek skontrolowano nieruchomości należące do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, ponieważ posiada ona najwięcej lokali.

Wkrótce sprawdzane mają być odpady z mieszkań zarządzanych przez innych administratorów. Obowiązek kontroli został powierzony wykonawcy w umowie na odbiór odpadów z miasta. Jak mówi Krzysztof Falenta, prezes spółki Remondis Świdnik, problem nieprawidłowej segregacji dotyczy przede wszystkim budynków wielorodzinnych. Mieszkańcy domków w ponad 90 procentach przestrzegają zasad segregacji.

– Szczególną uwagę zwrócimy na zawartość kontenerów na frakcję zmieszanych. Ich udział w ogólnej masie odpadów powinien być jak najmniejszy. Tymczasem obecnie stanowią one 700 z 1100 ton odpadów utylizowanych miesięcznie i ta proporcja nie zmienia się od lat. Jeśli w pojemniku na odpady zmieszane znajdujemy papier, opakowania szklane albo plastikowe lub gruz, zaprzecza to idei segregacji. O wnioskach z kontroli będziemy mogli mówić po sporządzeniu sprawozdania zawierającego adresy wspólnot korzystających z poszczególnych wiat oraz dokumentacji fotograficznej – mówi Krzysztof Falenta.

Za nieodpowiednie segregowanie odpadów grozi podniesienie opłaty za ich odbiór do wysokości dwukrotnej normalnie obowiązującej stawki.

– Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, za zaniedbanie segregacji grozi podwojenie stawek z 25 do 50 złotych od osoby. W przypadku wspólnoty kara obowiązuje wszystkich jej członków. Głównym celem kontroli jest jednak zdyscyplinowanie świdniczan i przypomnienie, że segregacja odpadów nie jest przywilejem, tylko obowiązkiem. Koszty systemu gospodarki odpadami stale rosną. Żeby uniknąć podwyżek dla mieszkańców, musimy lepiej je segregować. Nie możemy lekceważyć zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych skutków zaniedbywania segregacji odpadów. Nie możemy też ignorować zapisów lokalnego prawa. Dlatego do wyników kontroli podejdziemy z największą powagą i konsekwencją – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024