Kontrola jest działaniem towarzyszącym administracji publicznej. Jej istota to sprawdzanie i ocena określonej działalności lub stanu. Kontrola ma na celu ustalenie w wytyczonym czasie rzeczywistego obrazu danej działalności lub stanu poprzez obserwowanie i rozpoznawanie.

Ocena tej działalności lub stanu polegająca na konfrontacji faktycznego ich obrazu z odnoszącymi się do nich założeniami wyjściowymi. Ocena ta pozwala na stwierdzenie, czy działania te albo stan są prawidłowe lub nieprawidłowe w stosunku do przyjętych standardów, celów, parametrów bądź przepisów. Formułowane są wnioski mające na celu przeciwdziałanie powstawaniu zaniedbań w przyszłości. Kontrole przeprowadzane w jednostkach gospodarczych pod kątem przestrzegania wymogów ochrony środowiska, w tym także w zakresie gospodarki wodami opadowymi, dokonywane przez Inspekcję Ochrony Środowiska odbywają się na podstawie ustawy z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (DzU nr 77, poz. 335 wraz z późn. zm.), a przez organy ochrony środowiska na podstawie ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Kontrole a ochrona środowiska
W zakresie ochrony środowiska odnośnie gospodarowania wodami opadowymi kontroli podlegają m.in. ilość i jakość odprowadzanych wód opadowych zorganizowanymi systemami kanalizacyjnymi, stan formalno-prawny oraz przestrzeganie warunków określonych w obowiązujących decyzjach administracyjnych i instrukcjach w zakresie gospodarki wodami opadowy...