Podobnie jak w przypadku cen i stawek opłat za wszystkie rodzaje ścieków odprowadzanych za pomocą kanalizacji zbiorczej kształtuje się sposób kalkulacji cen i stawek opłat za odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych. Został on ustalony na podstawie Rozporządzenia Ministra Budownictwa z 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (DzU z 2006 r. nr 123, poz. 858), zwanym dalej rozporządzeniem.

Oznacza to, że ścieków opadowych dotyczą wszystkie ogólne zasady – kalkulacji poziomu niezbędnych przychodów, alokacji niezbędnych przychodów na grupy odbiorców oraz konstruowania taryf. Jednocześnie rozporządzenie to w trzech miejscach zawiera przepisy odnoszące się stricte do ścieków opadowych i roztopowych.

Przepisy wykonawcze
Zgodnie z §2 pkt 10 rozporządzenia: „cena za odprowadzone ścieki – wielkość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu za 1 m2 odprowadzonych ścieków lub za jednostkę miary powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, z której odprowadzane są ścieki opadowe i roztopowe kanalizacją deszczową.”
Innymi słowy, w zależności od sposobu odprowadzania ścieków można wykorzystać dwa sposoby ustalania cen w zł/m3 i zł/m2.
Powyższy podział budzi liczn...