Do zadań m. st. Warszawy, zgodnie z art. 7 ust. 1 p. 3 ustawy o samorządzie gminnym, należy m.in. zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie kanalizacji. Z kolei jej mianem określamy systemy kanalizacyjne odprowadzające ścieki, do których zaliczone są również wody opadowe i roztopowe z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, ujęte w systemy kanalizacyjne.

Oprócz zapewnienia skutecznego usuwania ścieków powstałych z wód opadowych i roztopowych dla prawidłowego rozwoju miasta i zagwarantowania odpowiedniego komfortu życia mieszkańcom władze samorządowe muszą opracować i wdrożyć rozwiązania dotyczące postępowania z wodami opadowymi i roztopowymi, które nie są ściekami.
Jak duży jest to problem pokazuje roczna ilość wód pochodzących z opadów atmosferycznych, trafiających z obszaru m. st. Warszawy do systemu kanalizacyjnego (ogólnospławnego i deszczowego), którą szacuje się na ok. 43 mln m3. Stanowi to ok. 35% wszystkich ścieków powstających w Warszawie.
Odbiornikiem wód opadowych z kanalizacji ogólnospławnej jest rzeka Wisła, natomiast odbiornik wód opadowych z kanalizacji deszczowej to rozbudowany układ hydrograficzny terenu Warszawy. Część wód opadowych odprowadza się do gruntu poprzez studnie chłonne lub rowy odparowalne. Ten skomplikowany system jest zarządzany, przez kilka podmiotów. Należą do nich: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Warszawie (MPWiK SA), Zarząd Dróg Miejskich (ZDM), Dzielnice m. st. Wars...