Niemieckie prawo wodne definiuje wszelkie wody opadowe spływające z terenów zabudowanych lub utwardzonych jako ścieki (ścieki deszczowe). Muszą one być zatem przez miasta lub gminy zebrane, odprowadzone i ewentualnie, przed wprowadzeniem ich do odbiornika, oczyszczone.

Niezależnie od rozpatrywanego systemu kanalizacji (ogólnospławna, rozdzielcza, modyfikowana) zaleca się zawsze analizę, na ile możliwe jest odcięcie dopływu wód opadowych od kanalizacji. Stąd też jedno z pierwszych działań projektanta (sieci nowe i przewidziane do przebudowy lub modernizacji) to określenie, z których powierzchni wody opadowe mogą być rozsączane lub odprowadzone bezpośrednio do odbiornika – najlepiej w formie otwartych, naturalnych koryt. Celem takiego postępowania jest odtworzenie zasobów wody gruntowej, zmniejszenie obciążenia hydraulicznego kanałów i budowli oczyszczających oraz optymalizacja kosztów budowy i eksploatacji systemu.

Aspekt jakościowy
W przypadku systemów ogólnospławnych ochrona jakości wód odbiornika przed zanieczyszczeniem ściekami sanitarnymi zrzucanymi na budowlach odciążających posiada podstawowe znaczenie. Zasady projektowania tych budowli – przelewów i zbiorników retencyjno-przelewowych – opisane są w wytycznej ATV-DVWK-A 128 z 1992 r.
Przelewy służą zmniejszeniu natężenia przepływu w kanale w okresie intensywnych opadów. Można je stosować jednak tylko tam, gdzie zagwarantowane jest całkowite odprowadzenie spływ...