Podstawowym problemem w projektowaniu i eksploatacji systemów kanalizacyjnych było i jest określenie miarodajnych odpływów wód opadowych. Zjawisko opad-odpływ doczekało się mnóstwa opracowań teoretycznych i modeli w różnym stopniu upraszczających to zjawisko, co umożliwia praktyczne zastosowania.

Współczesne podejście do wód opadowych, uwzględniające m.in. wydłużenie czasu odpływu ze zlewni do odbiornika oraz zmniejszenie odpływów do odbiornika poprzez wprowadzenie różnych form retencji, wymaga szerszego wdrażania komputerowych modeli umożliwiających symulację warunków pracy, sieci w zmiennych warunkach dopływu. Wdrożenie, a następnie kalibracja modelu sieci kanalizacyjnej, deszczowej lub ogólnospławnej jest skomplikowane w realizacji. Problemem podstawowy to zwykle finansowanie oraz prowadzenie badań terenowych dających możliwość skalibrowania modelu, a następnie zweryfikowanie go. Zakres takich badań powinien obejmować pomiary przepływów w wybranych przekrojach oraz pomiary zmienności natężenia deszczu.
Oferta oprogramowania umożliwiającego budowę modeli symulacyjnych jest obecnie dość bogata. Użytkownik końcowy może wybrać zarówno oprogramowanie darmowe, jak i rozbudowane systemy oparte na profesjonalnych bazach danych i systemach CAD.

Wdrożenie modelu
Przygotowanie modelu wymaga sporządzenia zestawu informacji. W ich skład wchodzą dane o sieciach kanałów, określone na podstawie szczegółowej inwentaryzacji, a także o zlewniach des...