Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Kontrowersje wokół rzeszowskiej spalarni

Kontrowersje wokół rzeszowskiej spalarni
aw
08.07.2015, o godz. 11:13
czas czytania: około 2 minut
0

W Rzeszowie trwają pracę nad budową instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych i choć władze miasta wydały pozwolenia na jej budowę, wśród części mieszkańców wywołało to falę protestów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Przeciwnicy powstania ITPOK twierdzą, że na etapie konsultacji społecznych miasto niedostatecznie o nich informowało oraz całkowicie pominęło opinie, wydając zgodę na budowę. Protestujący pracują jednocześnie nad stworzeniem w Rzeszowie Europejskiego Centrum Innowacji i Wprowadzania Techniki Plazmowej. Sprzeciwiają się więc nie tyle powstaniu samej spalarni, co technologii, jaka ma być w niej zastosowana. Uważają bowiem, że budowana spalarnia rusztowa jest zagrożeniem dla otoczenia i proponują zastosowanie technologii plazmowej.

Rezultatu nie przyniosło też spotkanie w sprawie spalarni z Andrzejem Gutkowskim, wiceprezydentem miasta, które odbyło się na początku lipca. Zapytany o sprawę Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy UM w Rzeszowie odpowiedział, że procedura jak dotąd przebiegała zgodnie z prawem. – Na chwilę obecną mamy decyzję środowiskową, w której zawarte są 32 punkty – by instalacja zaczęła działać inwestor musi je wszystkie spełnić. Z tego co wiemy, inwestor pracuje nad ich realizacją. – komentuje M. Chłodnicki.

W ITPOK-u będzie się odbywał proces termicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w oparciu o technologię z zastosowaniem kotła rusztowego. Iwona Paziak, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna tak komentuje całą sprawę:

– Wszystkie obecnie budowane w Polsce instalacje tego typu stosują technologie kotła rusztowego. Spośród przeanalizowanych wielu wariantów przetwarzania odpadów i po wnikliwej analizie wszystkich dostępnych technologii z uwzględnieniem przede wszystkim bezpieczeństwa i wpływu na otoczenie, najbardziej optymalnym okazał się właśnie wariant polegający na oparciu miejskiego systemu gospodarowania odpadami o instalację termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z kotłem rusztowym.

Na 15 lipca został wyznaczony kolejny termin spotkania protestujących z władzami miasta oraz prawdopodobnie przedstawicielami PGE. Czas pokaże, czy strony dojdą do porozumienia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024