Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Koronawirus ma pozytywny wpływ na środowisko - oceniają naukowcy

Koronawirus ma pozytywny wpływ na środowisko - oceniają naukowcy
mp
17.03.2020, o godz. 13:09
czas czytania: około 2 minut
0

Pandemia koronowirusa zbiera żniwo wśród ludzi i gospodarki. Ta wyjątkowa sytuacja odbija się również na środowisku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Ograniczenie działalności gospodarczej i przemysłowej powodującej zanieczyszczenia atmosfery, wody oraz  stylu życia spowodowana przymusowymi kwarantannami  ograniczająca konsumpcję i transport publiczny znalazły także odbicie w zmianach jakości środowiska.

Zjawisko tych zależności zainteresowało badaczy z uniwersytetu Stanforda, którzy zwrócili uwagę na znaczny spadek emisji CO2 w Chinach, oceniając jego redukcję aż o jedną czwartą.

Analizie poddano powietrze z prowincji Hubei, z miejsca gdzie rozpoczęła się epidemia koronowirusa i stwierdzono, że po kilku miesiącach jakość powietrza zdecydowanie się podniosła. Badacze twierdzą nawet, iż czystsze powietrze mogło uratować życie 4 tysiącom dzieci poniżej piątego roku życia oraz 73 tysiącom osób w podeszłym wieku. Analitycy zgłaszają dość śmiały pogląd, że niebezpieczny wirus uratował więcej ludzi niż wystąpiło z jego powodu zgonów.

Niestety, poprawa jakości warunków środowiska naturalnego może być chwilowym stanem. Galopująca z powodu pandemii recesja będzie zmuszała budżety państw do ciecia kosztów na planowane innowacje i rozwiązania ekologiczne. Niewykluczony staje się powrót do paliw kopalnianych. Taki wniosek badacze wysnuwają na podstawie sytuacji z 2009 r., gdy po światowym kryzysie finansowym odbudowująca się gospodarka zwiększyła zużycie energii aż o 5,4 proc. w skali roku.

Uczeni z Uniwersytetu Columbia zauważają natomiast, że zmiana modelu konsumpcji na bardziej domową zwiększy zużycie energii pochodzącej z energochłonnych urządzeń domowych. Dodatkowym nowym obciążeniem dla środowiska w obliczu pandemii koronowirusa staje się potrzeba gigantycznej produkcji maseczek ochronnych i środków dezynfekujących, co spowoduje hałdy odpadów medycznych. W szczycie zachorowań w Wuhan naliczono ich aż o 200 ton więcej.

Rezultatem pandemii są także zawieszone loty międzynarodowe i transport, co przyczynia się do spadku ceny za ropę naftową. Jednak badacze upominają, że jest to tylko chwilowa sytuacja do czasu ustania pandemii.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024