Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Koronawirus. Urzędnicy chronią siebie i mieszkańców [AKTUALIZACJA]

Koronawirus. Urzędnicy chronią siebie i mieszkańców [AKTUALIZACJA]
11.03.2020, o godz. 9:01
czas czytania: około 3 minut
1

Samorządy w Polsce wprowadziły specjalne środki i procedury w ramach profilaktyki zarażenia koronawirusem. Urzędy i placówki pod nadzorem samorządów stosują wzmożoną ochronę i dezynfekcję. Są miasta, gdzie całkowicie zamknięto urzędy czy szkoły.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Aktualizacja: rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie do 30 marca, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do końca tygodnia szkoły zapewnią opiekę, ale nie odbędą się zajęcia.

– Jest dla nas jasne, że koronawirus i epidemia może stać się bardzo groźna – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Do opanowania tej sytuacji, do łagodnego przebiegu, bo jesteśmy przekonani, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, potrzebne są zdeterminowane działania – dodał.

Poznań rekomenduje, by wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki zostały od środy, 11 marca, zamknięte na najbliższe dwa tygodnie. Decyzję podjęto, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Poznań: zamknięte szkoły i placówki kultury

Oficjalnie w Poznaniu zamknięto 205 placówek oświatowych. Ta liczba może jednak wzrosnąć – nieczynne będą prawdopodobnie wszystkie szkoły. Zajęcia zawieszono także na dwóch uniwersytetach. Kolejne jeszcze zastanawiają się nad ostateczną decyzją.

W Poznaniu na dwa tygodnie zamknięto także instytucje kultury – teatry, kina, biblioteki, zoo i domy kultury.

– Nie chcemy siać paniki, ale przykład włoski pokazuje, że profilaktyka jest najskuteczniejsza i najtańsza – powiedział Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania.

Intensywna dezynfekcja w urzędach

W trosce o bezpieczeństwo sanitarne Urząd Miasta Krakowa podjął dodatkowe działania, służące zapobieganiu ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a także innych wirusów i bakterii.

Przy wejściach do budynków urzędu, gdzie odbywa się bezpośrednia obsługa klienta zostały zamontowane urządzenia na płyn dezynfekujący do rąk.

Wydziały prowadzące bezpośrednią obsługę mieszkańców ograniczą liczbę stanowisk bezpośredniej obsługi klientów oraz zapewnią rotacyjną obsługę. W widocznym miejscu zostanie zamieszczona informacja o konieczności zachowania odległości co najmniej jednego metra pomiędzy pracownikiem a klientem. Pracownicy stanowisk podawczych zostaną wyposażeni w jednorazowe rękawiczki.

We wszystkich siedzibach Urzędu Miasta Krakowa usługa sprzątania, w tym także wyposażania dozowników na mydło, odbywa się z wykorzystaniem środków antyseptycznych.

Warszawa stawia na profilaktykę

Warszawa oraz jednostki podległe miastu (np. szpitale) znają procedury i są zabezpieczone sprzętowo – zapewniają władze miasta. Dyrektorom szkół przekazano zalecenia, jak należy zachować się w momencie podejrzenia zachorowania wśród uczniów lub kadry.

ZTM w Warszawie zwrócił się do wszystkich operatorów komunikacji miejskiej o zwiększenie nadzoru nad służbami sprzątającymi oraz podjął decyzję o używaniu środków dezynfekcyjnych przy czyszczeniu powierzchni, z którymi pasażerowie mają najczęściej na bezpośredni kontakt – kasowniki, poręcze, przyciski.

Na monitorach w komunikacji miejskiej prezentowane są rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, w jaki sposób chronić się przed wirusem oraz jak postępować, gdy istnieje podejrzenie zakażenia (szczegółowe informacje w załącznikach).

Miasto prowadzi także akcję edukacyjno-informacyjną w placówkach oświaty, kultury i sportu, pomocy społecznej i innych jednostkach miejskich poprzez zamieszczenie plakatów oraz informacji na ekranach (tam gdzie są one dostępne).

Profilaktyka i dezynfekcja we Wrocławiu

Wrocław zamontował w urzędach dezynfektory oraz zintensyfikował działania dezynfekujące i czyszczące. Zakupiono zapasy ochrony osobistej dla pracowników urzędu miasta i
zawieszono do odwołania wszelkie wyjazdy zagraniczne, delegacje pracowników.
MPK prowadzi dodatkowe akcje dezynfekcji pojazdów w podwyższonym standardzie.

Szczególną uwagę miasto zwraca na seniorów i dzieci. W żłobkach, przedszkolach i szkołach są rozmieszczane dezynfektory. Większość wydarzeń organizowanych przez szkoły zostało odwołanych. Decyzje o ewentualnym czasowym zamknięciu placówek podejmują dyrektorzy.

O koronawirusie

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej objawy przypominają grypę: patogen powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, najczęściej podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, zwłaszcza przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w Chinach, ale patogen rozprzestrzenia się również w Europie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (1)


JAZIK

Komentarz #47162 dodany 2020-03-17 16:10:53

A PSZOKI w najlepsze sobie pracują i rozsiewają zarazki. KIEDY SAMORZADY WEZMĄ SIĘ ZA PRAWDZIWE PRZECIWDZIAŁANIE EPIDEMII!!!???

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2025