Proponujemy zamrożenie cen energii dla małych i mikroprzedsiębiorstw na poziomie z czerwca 2022 r. – poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, projekt trafił już do Sejmu. Wezwał do natychmiastowego zwołania posiedzenia Izby i rozpatrzenia tej propozycji.

Lider ludowców podczas konferencji prasowej w Płocku w poniedziałek ocenił, że rząd PiS nie traktuje poważnie, nie dba i nie szanuje małych oraz średnich przedsiębiorców. Podkreślił przy tym dużą wagę tego sektora dla polskiej gospodarki.

– Musimy wesprzeć polskich przedsiębiorców wobec tego kryzysu, który dzisiaj ma miejsce. Kryzysu energetycznego, kryzysu gazowego, kryzysu związanymi z drożyzną bo do tej pory rząd nie pomyślał o żadnych osłonach – mówił.

Plan PSL z czterema punktami

Poinformował przy tym, że od czerwca PSL prezentuje plan dla Polski, który składa się z czterech elementów. Wśród nich plan na tańszą energię. Jak poinformował, ludowcy złożyli do Sejmu nowelizację ustawy Prawo energetyczne, która – jego zdaniem – pomoże polskim przedsiębiorcom.

– Proponujemy zamrożenie cen energii na poziomie czerwca 2022 r. Żeby nie okazały się złowieszcze słowa części rządzących, że czekają nas horrendalne podwyżki o 50-80 proc. Dzisiaj trzeb te ceny zamrozić dla małych i mikroprzedsiębiorstw – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Natychmiastowe rozpatrzenie przez Sejm

Przekonywał przy tym, że jest to pierwsza ustawa w Polsce, która daje szanse przedsiębiorcom na normalne ceny energii. Prezes PSL wyraził oczekiwanie natychmiastowego rozpatrzenia projektu przez Izbę Niższą.

– Sejm powinien zebrać się w przyszłym tygodniu, nie za miesiąc tylko już teraz. Jesteśmy gotowi i deklarujemy chęć pracy natychmiast. Będziemy apelować i wnioskować do marszałek Sejmu o natychmiastowe zwołanie Sejmu i rozpatrzenie w punkcie pierwszym porządku obrad wsparcia dla przedsiębiorców, zahamowania wzrostu cen energii dla mikro- i małych przedsiębiorstw w Polsce – wskazał.

Zgodnie z planem pracy Sejmu ma on zebrać się 28 września. W niedzielę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział jednak, że rząd przygotowuje rozwiązania odnośnie dopłat dla indywidualnych odbiorców ciepła i wszystko wskazuje na to, że na początku września zbierze się Sejm i przegłosuje odpowiednie ustawy.

Czytaj więcej

Skomentuj