Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kosmiczne murale w Gdańsku

Kosmiczne murale w Gdańsku
jw
12.08.2015, o godz. 13:45
czas czytania: około 2 minut
0

Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu mają pracowite wakacje. Zrealizowali trzecią pracę w Porcie Wrzeszcz i cztery wiatrołapy na Zaspie. Jeszcze w sierpniu pojadą na plener do Mokrej Wsi, gdzie stworzą mural inspirowany twórczością Władysława Podkowińskiego, a we wrześniu namalują kolejną, czwartą realizację w Mołdawii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jaką jest sztuka społeczno-polityczna. Szkoła dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, a to poprzez realizację warsztatów integrujących środowisko malarskie. Roczne warsztaty artystyczne są zwieńczane plenerem malarskim w Wiźnie oraz realizacjami na terenie gdańskiego osiedla Zaspa.

Gdańskie obrazy

Mural w Porcie Wrzeszcz znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej 180 przedstawia załadowany kolorowymi towarami kontenerowiec, przed którym płynie statek z papieru. Autorem projektu jest Katarzyna Jurga, a pracę zrealizowało wspólnie 10 osób: Paulina Tusk, Magda Sadowska, Karol Madyjewicz, Karolina Pielak, Michał Ujczak, Katarzyna Jurga, Grzegorz Terlecki, Aleksandra Lech oraz Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel.

Na Zaspie kolorami wyróżniają się kolejne wiatrołapy, tym razem przy bloku mieszczącym się przy ul. Dywizjonu 303 nr 9. Cztery wejścia na klatki schodowe zostały pomalowane wg projektu Michała Ujczaka przez: Karolinę Pielak, Paulinę Tusk, Magdalenę Sadłowską, Karola Madyjewicza, Aleksandrę Lech oraz Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. Na wiatrołapach można zobaczyć ludzi oraz przestrzeń kosmiczną.

– Tematem przewodnim wiatrołapów był szeroko pojęty kosmos. Jako akcent w treści wystąpił człowiek w relacji z poszczególnymi zakamarkami wszechświata. Są to miejsca wyobrażone, stworzone na potrzeby projektu.  Najczęściej pojawiającym się elementem są planety, które pokazują te części galaktyk, które można zasiedlać. Również bohaterowie oglądający scenerię czują się przy nich swobodnie, „jak u siebie” – mówi autor projektu Michał Ujczak. – Podczas samego malowania wiatrołapów okazało się, że od strony formalnej, jak i treściowej realizacja w większości przypadła do gustu przechodniom. Szczególnie pochlebne recenzje wygłaszały dzieci, które czasem wykrzykiwały „łał!” i „super!” – dodaje Ujczak.

Mokra Wieś

17 sierpnia adepci Gdańskiej Szkoły Muralu wyjadą do Mokrej Wsi, gdzie na ścianie hali sportowej Zespołu Szkół w Mokrej Wsi zrealizują mural „W hołdzie Podkowińskiemu”, który będzie alegorią jego twórczości. Na muralu znajdą się elementy ze słynnego obrazu „Chłopiec w stawie – Mokra Wieś” z 1892 r.

We wrześniu uczestnicy i uczestniczki Gdańskiej Szkoły Muralu pojadą do Kiszyniowa w Mołdawii, gdzie powstanie już czwarty mural realizowany w ramach warsztatów. Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdańską Szkołę Muralu prowadzą prof. Jacek Zdybel, pełniący funkcję szefa Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu w gdańskiej ASP oraz Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce.

Więcej informacji na stronie: http://gdanskaszkolamuralu.blogspot.com/

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024