Kozy jako "ekologiczne kosiarki" w Jurajskich Parkach Krajobrazowych

Kozy jako
MŁ/PAP
09.10.2022, o godz. 14:26
czas czytania: około 2 minut
0

Zakończył się tegoroczny wypas kóz na obszarach wchodzących w skład Jurajskich Parków Krajobrazowych w woj. małopolskim. Kozy na wyznaczonych terenach działały jak "ekologiczne kosiarki", utrzymując cenne i bogate w gatunki siedliska roślin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, które realizowały projekt poinformował PAP, że wypas kóz w tym sezonie był prowadzony na czterech wyznaczonych powierzchniach. Znajdowały się one w: Dolinie Kobylańskiej, Wąwozie Bolechowickim i Żytniej Skale w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie oraz w kamieniołomie w Tyńcu wchodzącym w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Łącznie wypasem został objęty obszar o powierzchni 4,47 ha.

Ekologiczne kosiarki

Jak wyjaśnił dyrektor, wypasane kozy działały jak “ekologiczne kosiarki”, utrzymując cenne i bogate w gatunki siedliska ciepłolubne, takie jak murawy kserotermiczne i siedliska naskalne. Ponadto zwierzęta eliminowały niepożądane gatunki inwazyjne, jak np. nawłoć.

“Bez takich działań jak wypas i koszenie, siedliska te narażone są na zarastanie przez drzewa i krzewy. Wraz z kurczeniem się powierzchni siedlisk, giną cenne i rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a owady zapylające tracą bogatą bazę pokarmową” – wyjaśnił Guzik.

W sezonie na jurze pasło się stado kóz liczące kilkanaście dorosłych osobników wraz z młodymi. Były one dowożone na wyznaczone obszary przez gospodarza, z którym zawarto umowę na wypas. Rolnik oprócz doglądania stada, zajmował się także mechanicznym dokaszaniem obszarów wyjedzonych przez zwierzęta.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu dotyczącego czynnej ochrony siedlisk ciepłolubnych oraz zachowania otwartych krajobrazów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, który uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W planach kontynuacja

W ocenie dyrektora ZPKWM wypas kóz na obszarach parków krajobrazowych daje dobre efekty ekologiczne, dlatego planowana jest kontynuacja przedsięwzięcia w przyszłym roku.

ZPKWM kieruje działalnością 11 parków krajobrazowych na terenie Małopolski zajmujących łączną powierzchnię ponad 181 tys. ha. Instytucja zarządza także Obszarami Chronionego Krajobrazu (OCHK), których jest 10, a ich łączna powierzchnia wynosi blisko 573 tys. ha.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024