W Jaworznie dokonano wymiany stumetrowego odcinka kanalizacji sanitarnej na ulicy Sulińskiego. Do tej modernizacji wykorzystano bezwykopową metodę krakingu.

– Odcinek kanalizacji na osiedlu Sulińskiego wymagał natychmiastowego działania. Sieć w tej części była zapadnięta i zamulona. Na skutek małej drożności nie spełniała należycie swojego zadania – tłumaczy Sławomir Grucel z MPWiK. – Stąd decyzja o pracach oraz o zastosowaniu metody bezwykopowej.
 
Wymianę kanalizacji przeprowadzono metodą krakingu, czyli metodą polegającą na zniszczeniu istniejącej rury i wprowadzeniu w jej miejsce nowej. Betonowy kanał zostaje skruszony przy pomocy stalowych noży, a specjalna głowica równocześnie w miejsce zburzonego kanału wciąga nowe, szczelne przewody.

Przed wykonaniem krakingu teren oraz kanał został odpowiednio przygotowany. Wykonano wykopy kontrolne i zabezpieczające, zapewniono stały odbiór ścieków. Także przez okres trwania prac mieszkańcom osiedla zagwarantowano dojazd do posesji. Krakingowe roboty na ulicy Sulińskiego kosztowały 53 tys. zł.

To nie pierwsze roboty w Jaworznie, w których wykorzystano technologie bezwykopowe. Przy pracach w ulicy Słowackiego i Sławkowskiej do uszczelnienia kanalizacji użyto żywicznego rękawa, który utwardzono termicznie, a do niedawno zakończonej inwestycji w ulicy Żukowa i Ćwiklińskiej zastosowano częściowo przewiert sterowany.

źródło: MPWiK Jaworzno

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj