Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Kraków: 340 wyremontowanych pustostanów do końca roku

Kraków: 340 wyremontowanych pustostanów do końca roku
MŁ/PAP
05.11.2021, o godz. 14:43
czas czytania: około 3 minut
0

340 wyremontowanych pustostanów planuje w tym roku oddać do użytku Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. To mniej niż w 2019 r., ale podobnie jak w 2020 r. - wynika z danych magistratu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Urząd miasta w piątkowej informacji prasowej podkreślił, że dzięki dotacjom z rządowego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego nie będzie konieczności zwiększania wydatków na remonty pustostanów z budżetu miasta.

Z roku na rok więcej wyremontowanych lokali socjalnych

Jak zaznaczono, od każdego roku, począwszy od 2013 r., rosła liczba remontowanych lokali socjalnych, rosły też środki finansowe, które miasto przeznaczało na ten cel. Najwięcej remontów przeprowadzono w 2019 r. Na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych odnowiono wówczas 351 mieszkań, czyli o 30 proc. więcej niż w 2018 r. W 2020 r., pomimo ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej i spadku dochodów gminy, do użytku oddano 341 lokali. Zgodnie z zapowiedziami urzędników w tym roku do użytku ma być oddanych 340 lokali.

Mieszkania dla potrzebujących

Remonty opuszczonych lokali, obok budowy nowych budynków komunalnych, to główne źródła pozyskiwania mieszkań dla osób potrzebujących.

Po opuszczeniu lokalu przez dotychczasowego użytkownika, np. w wyniku przeprowadzki do innego lokalu, eksmisji, śmierci czy wyjazdu z Krakowa, dokonywana jest ocena stanu technicznego mieszkania przez inspektora posiadającego uprawnienia budowlane. Na podstawie ekspertyzy podejmowana jest decyzja o dalszym przeznaczeniu lokalu – najczęściej jest przeprowadzany remont, aby można go było ponownie zasiedlić.

Koszt remontu: 850 zł za 1 m kw.

Średni koszt remontu 1 m kw. pustostanu w 2020 r. wyniósł 850 zł, czyli w przybliżeniu koszt przygotowania pustostanu do ponownego zasiedlenia wynosił ok. 30 tys. zł. Z każdym jednak rokiem cena tych prac jest wyższa, co jest odzwierciedleniem sytuacji na rynku usług budowlanych.

To nie są kosmetyczne remonty

Większość lokali wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego; często nie były one remontowane od 30–50 lat. Wymieniane są więc wszystkie instalacje, okładziny podłogowe, okna i drzwi, urządzenia sanitarne, naprawiane tynki, malowane ściany. Remontowane lokale wykończane są w standardzie +pod klucz+. Mieszkanie po remoncie jest gotowe do zamieszkania – najemca po przewiezieniu swoich mebli i urządzeń AGD może od razu zamieszkać – podkreśliła dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie Katarzyna Zapał.

Finansowanie remontów w ramach umowy z BGK

26 października Kraków podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na dofinansowanie, z rządowego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego, remontu 10 lokali mieszkalnych. Planowany koszt przedsięwzięcia to ok. 509 tys. zł, z czego ponad 407 tys. zł będzie pochodziło ze środków BGK.

W 2021 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał też Krakowowi prawie 990 tys. zł na modernizację 30 lokali mieszkalnych. Dzięki tej dotacji możliwy będzie remont 30 lokali. Udzielona dotacja to 80 proc. kosztów realizowanych prac remontowych. Dotychczas na konto miasta wpłynęło 300 tys. zł, a pozostałe ponad 600 tys. zł przekazane zostanie do końca roku, po złożeniu dokumentów rozliczeniowych.

W 2022 r. Zarząd Budynków Komunalnych złoży kolejne wnioski na dotację Banku Gospodarstwa Krajowego na remonty lokali mieszkalnych.

– Liczymy, że uda się otrzymać dotację na remont ok. 100 mieszkań spełniających wymogi rządowego programu. Dzięki tym środkom możliwe będą remonty znacznej liczby pustostanów bez zwiększania wydatków z budżetu miasta – powiedziała dyr. Zarządu Budynków Komunalnych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024