Wczoraj w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja „PPP – Potrzeba, planowanie, projekt. Partnerstwo Publiczno – Prywatne w sektorze budynków użyteczności publicznej”.

O szansach na realizację miejskich inwestycji we współpracy z prywatnymi podmiotami debatowano w krakowskim magistracie podczas międzynarodowej konferencji „PPP – Potrzeba, Plan, Projekt. Partnerstwo Publiczno-Prywatne w sektorze budynków użyteczności publicznej na przykładzie mieszkań komunalnych i ośrodków sportowo-rekreacyjnych”. Organizatorem wydarzenia, któremu patronował Minister Gospodarki, Prezydent Krakowa oraz Marszałek Województwa Małopolskiego, była Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce.

– Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego niesie ze sobą wiele korzyści dla mieszkańców. Chcemy zachęcać firmy do współpracy z samorządem przy realizacji ważnych dla Krakowa przedsięwzięć – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas inauguracji konferencji. Przypomniał, że nasze miasto jest prekursorem w stosowaniu koncesji na roboty budowlane. – W takim trybie powstał podziemny parking pod placem Na Groblach, a obecnie toczą się postępowania przetargowe dotyczące czterech kolejnych publicznych parkingów na terenie Krakowa – mówił Jacek Majchrowski.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Pozostałe projekty miejskie przewidziane do realizacji wraz z prywatnymi podmiotami przedstawił Tadeusz Trzmiel Zastępca Prezydenta Krakowa. – W tym trybie chcemy budować mieszkania komunalne. Wstępnie planujemy, że partner prywatny zobowiązany będzie do przygotowania inwestycji według określonych przez nas parametrów ilościowych i jakościowych, do zrealizowania inwestycji oraz zarządzania powstałym w ten sposób zasobem. W zamian za to będzie mógł pobierać pożytki z nieruchomości oraz ewentualne dopłaty ze strony podmiotu publicznego – mówił Tadeusz Trzmiel. W taki sposób do 2013 roku miałoby powstać 300 lokali mieszkalnych.

W formule PPP ma powstać gmach nowego Ratusza Miejskiego przy ulicy Centralnej. Inwestycja będzie polegać na adaptacji istniejących budynków Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz dobudowie nowych budynków. – Obecnie trwa sporządzanie kosztorysów inwestorskich – wyjaśniał Tadeusz Trzmiel.

Naprzeciw Nowego Ratusza ma stanąć Centrum Obsługi Inwestorów. – Mamy już koncepcję architektoniczną tego obiektu, zaprojektowaną przez Włocha Claudio Nardiego. Po wybudowaniu, do nowego miejskiego gmachu zostaną przeniesione wydziały i jednostki zajmujące się szeroko rozumianym procesem inwestycyjnym, co ma ułatwić załatwianie urzędowych formalności – wskazywał Zastępca Prezydenta.

Ponadto Kraków, korzystając z pomocy partnerów prywatnych, chce rozbudowywać infrastrukturę sportową. – Hala 100-lecia Cracovii, specjalnie przystosowana dla osób niepełnosprawnych, Centrum Sportu przy ul. Eisenberga to tylko niektóre z naszych projektów w tej dziedzinie – mówił Tadeusz Trzmiel. Wykaz zadań, które Miasto chce realizować we współpracy z podmiotami prywatnymi znajduje się na stronie www.ppp.krakow.pl.

O tym, że współpraca podmiotów publicznych i prywatnych przy realizacji inwestycji niesie korzyści, mogą się przekonać mieszkańcy wielu krajów europejskich. Jak podaje Fundacja Centrum PPP, w latach 1994 – 2007, na świecie zostało zrealizowanych prawie 1200 umów PPP opiewających na łączną kwotę niemal 290 miliardów euro.

Mimo istniejących regulacji prawnych, polskie samorządy dopiero uczą się z nich korzystać. – Właśnie dlatego Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce już od 2004 roku stara się promować PPP w naszym kraju – mówiła Monika Constant, Dyrektor Generalna CCIFP. – Francja ma duże doświadczenie w realizacji projektów w modelu PPP. Staramy się zatem pokazywać stosowane tam rozwiązania prawno-instytucjonalne, które ułatwiają współpracę pomiędzy podmiotem prywatnym i publicznym – wskazywała Monika Constant.

Podczas spotkania poruszono również aspekt prawny oraz podatkowy realizacji inwestycji w formule PPP. Mówili o tym Agnieszka Ferek, Radca Prawny kierująca praktyką PPP w Kancelarii Lovells oraz Andrzej Dębiec, Partner w Kancelarii Lovells. Doświadczenia w zakresie budowy obiektów użyteczności publicznej przedstawiał Jerzy Widzy, Pełnomocnik Zarządu firmy Warbud SA. Natomiast Wojciech Majera, Dyrektor Zarządzający z firmy Ciszewski Marketing Sportowy, opowiedział uczestnikom, w jaki sposób skutecznie opracować ofertę obiektu sportowego, aby zachęcić do inwestycji potencjalnych partnerów. Korzyści i ryzyka związane z finansowaniem projektów PPP przedstawił Tadeusz Kluczborski, Członek Zarządu WestLB Bank Polska S.A.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj