„Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie!’’ to hasło tegorocznej kampanii proekologicznej w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu.

Kraków już po raz 12. przyłącza się do Europejskiego Dnia bez Samochodu, a po raz 10. nasze miasto uczestniczy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. „Zanieczyszczenie powietrza, wypadki, wysoki poziom hałasu i korki to codzienność dużych aglomeracji, także Krakowa. Włączając się w ogólnoeuropejskie kampanie na rzecz równoważonego transportu, zachęcamy mieszkańców do rezygnacji z poruszania się po mieście samochodem i wybierania transportu zbiorowego czy roweru” – mówił Wiesław Starowicz, Doradca Prezydenta ds. Gospodarki Miejskiej, podczas prezentacji programu tegorocznych obchodów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, motywem przewodnim będzie tematyka rowerowa. Już 16 września odbędzie się rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich. Początek o godzinie 10.00, przy Nowohuckim Centrum Kultury.

We wrześniu uruchomione będą dwa nowe szlaki dla miłośników jednośladów – Skałki Twardowskiego i Górka Pychowicka. Kolejna trasa rekreacyjna – po Lesie Wolskim – ma być udostępniona w październiku.

Zgodnie z planami, wytyczone będą też nowe kontrapasy dla rowerzystów. Obecnie trwają ostatnie uzgodnienia dotyczące kolejnych ulic jednokierunkowych, gdzie rowerzyści pojadą pod prąd. „Nowe kontrapasy przetestujemy podczas przejażdżki rowerowej 22 września” – zapowiedział Doradca Starowicz.

Tego też dnia (Europejski Dzień bez Samochodu) za darmo będzie można jeździć komunikacją zbiorową. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu.

Tradycyjnie w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia bez Samochodu włączają się szkoły, uczelnie, miejskie jednostki i spółki, stowarzyszenia oraz firmy działające na terenie naszego miasta.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadził warsztaty w czterech krakowski przedszkolach z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci  uczestniczyły w ćwiczeniach pokazujących, jak prawidłowo zachować się na przejściu dla pieszych. Natomiast na 20 września planowany jest przemarsz przedszkoli po Rynku Głównym. Specjalnie dla przedszkolaków będzie tam przygotowany pokaz ratownictwa medycznego.

16 września warsztaty na temat korzystania z Krakowskiej Karty Miejskiej przeprowadzi w swojej siedzibie przy ulicy Brożka krakowskie MPK SA. Początek o godzinie 11.00.

21 września, w sklepie WINDSPORT przy ul. Zwierzynieckiej 30 (oficyna) mieszkańcy będą mogli skorzystać z przeglądu rowerowego za 1 zł. W Parku Jordana, w godzinach od 10.00 do 13.00 zorganizowany zostanie egzamin na kartę rowerową.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj