Kraków. Radni przyjęli rezolucję w sprawie powrotu do odławiania i relokacji dzików

Kraków. Radni przyjęli rezolucję w sprawie powrotu do odławiania i relokacji dzików
pap/jw
01.02.2024, o godz. 10:19
czas czytania: około 3 minut
0

Krakowscy radni przyjęli wczoraj rezolucję, w której zwracają się do wojewódzkiego lekarza weterynarii oraz wojewody małopolskiego o powrót do sprawdzonej metody odławiania dzików i relokacji ich na tereny niezurbanizowane miasta. Według nich dziki to problem, który z czasem będzie narastał.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Działający w magistracie zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu dzików szacuje, że w Krakowie, którego powierzchnia liczy 33 tys. hektarów żyje od 1 tys. do 1,5 tys. tych zwierząt.

Odłownie dzików

W związku z coraz liczniejszymi zgłoszeniami mieszkańców o dzikach, urząd miasta zainstalował w trzech lokalizacjach specjalne odłownie, do których dziki były nęcone i chwytane, a następnie wywożone na tereny niezamieszkane. Jak podawał magistrat, jedna pułapka w niecały rok odławiała ponad 200 dzików.

Autorzy przyjętej rezolucji przypomnieli, że metoda ta została zaniechana przez miasto z powodu otrzymania stanowiska Inspekcji Weterynaryjnej, które dotyczyło interpretacji rozporządzenia ministra rolnictwa, wydanego jeszcze pod koniec sierpnia 2021 r., a związanego z walką z afrykańskim pomorem świń.

“W efekcie miasto Kraków zaprzestało wykorzystywania odłowni, a problem dzików jest coraz większy. Aby miasto Kraków mogło powrócić do sprawdzonej metody odławiania i przewożenia dzików na tereny niezurbanizowane w granicach Gminy Miejskiej Kraków, potrzebujemy wyłączenia terenów miasta Krakowa z decyzji o zakazie relokacji” – uzasadniono w rezolucji.

Według jej autorów głównym argumentem za tym wyłączeniem jest brak przypadków wystąpienia ASP na obszarze miasta oraz specyficzny, niemal zamknięty układ drogowy, który skutecznie ogranicza relokację dzikich zwierząt spoza miasta do Krakowa.

W rezolucji radni zaapelowali do odpowiednich władz – Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz Wojewody Małopolskiego o niezwłoczne podjęcie decyzji umożliwiającej władzom Krakowa powrót do sprawdzonej metody odławiania dzików i relokacji ich na tereny niezurbanizowane w granicach miasta. Dokument przyjęto 23 głosami za, przy czterech przeciwnych i czterech wstrzymujących się.

Problem występowania dzików w mieście

W przeprowadzonej dyskusji radni byli zgodni, że problem występowania dzików w mieście jest poważny i z czasem będzie narastał. Różnili się w propozycjach jego rozwiązania.

Michał Starobrat z klubu radnych Nowoczesny Kraków, który był projektodawcą rezolucji przekonywał, że stosowane odłownie pozwalają złapać zwierzęta w sposób humanitarny i bezpieczny. Metoda ta – wskazywał – jest rekomendowana przez działający w magistracie zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu dzików.

– To nie jest pomysł populistyczny, to rekomendacja tego zespołu. My więcej nie możemy zrobić, jak apelować do służb. Tyle jesteśmy winni mieszkańcom, żeby próbować ten problem rozwiązać – przekonywał.

Radny Józef Jałocha (PiS) oponował, że przed podjęciem decyzji o wywożeniu dzików na peryferyjne tereny niezurbanizowane należałoby najpierw zapytać o zdanie okolicznych mieszkańców. – Jestem ciekaw co powiedzą sąsiedzi, jak puścimy tam dziki. Uważam, że ta rezolucja nie ma sensu, bo godzi w osoby zamieszkujące na peryferiach – wskazywał.

Podobnego zdania był radny Andrzej Hawranek (PO), który przytaczał dane mówiące nawet o 3 tysiącach dzików żyjących w mieście. Według niego wzrostowi populacji sprzyja pogoda i łatwy dostęp do pożywienia, a skutecznym sposobem na ograniczenie liczby dzików jest ich fizyczna eliminacja.

Jacek Bednarz z klubu radnych Przyjazdy Kraków zwrócił uwagę, że dziki stanowią problem dla wielu polskich miast i żadne z nich do tej pory nie znalazło skutecznego rozwiązania. Według niego odłownie też go nie rozwiążą, bo wywiezione zwierzęta i tak wrócą tam, gdzie miały dogodne warunki bytowania.

Podobnego zdania była radna Anna Prokop-Staszecka z tego samego klubu – Problem jest bardzo poważny, ale podrzucanie “świni” komuś innemu, czyli relokacja jest po prostu nieuczciwe – mówiła.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024