Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Kraków. Rusza Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych

Kraków. Rusza Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych
E. M.
08.04.2024, o godz. 14:35
czas czytania: około 2 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych, będącego jednym z kluczowych elementów kompleksu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Nowa instalacja umożliwi przetworzenie aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie, co stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonego gospodarowania odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Zakład recyklingu tworzyw sztucznych stanowi pierwszy etap inwestycji Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie. Zlokalizowany na obszarze o powierzchni prawie 7 hektarów, wewnątrz Kombinatu Huty ArcelorMittal Poland SA, ma za zadanie skutecznie przyczynić się do redukcji ilości odpadów oraz promowania ekologii w mieście.

https://twitter.com/krakow_pl/status/1775926276118728771

Unikatowa instalacja za 245 milionów PLN

Całkowity koszt realizacji Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych szacowany jest na 245 milionów PLN, a pełna eksploatacja planowana jest na koniec czerwca tego roku. Według przedstawicieli krakowskiego samorządu, Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych stanowi unikatową instalację w skali Europy. Dyrektor eksploatacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Marian Kabaciński, podkreśla, że cechuje się ona innowacyjnością, będąc jednym z pierwszych tego typu projektów na kontynencie.

Nowe centrum w Krakowie krokiem naprzód dla Europy?

– To jest rzeczywiście jedna z pierwszych. Na pewno w Polsce nie ma takiej instalacji, w Europie dopiero się tworzą takie projekty. Cała Europa zgodnie z założonymi dyrektywami musi osiągnąć pewne wskaźniki recyklingu. Jeżeli do tej pory wskaźniki odzysku recyklingu były osiągalne na bazie tej infrastruktury, którą mają gminy miasta bądź firmy, które zajmują się gospodarką odpadami, tak wskaźnik recyklingu wysokości 55% w 2025 r. czy 2030 – 60%, czy ten końcowy wskaźnik, który jest określony, że w 2035 roku mamy 65% poddać recyklingowi, bez tego typu instalacji jest nie do wykonania. Tu mówimy o recyklingu całego strumienia odpadów komunalnych, czyli jeżeli w Krakowie mamy w tej chwili powiedzmy 370 000 ton odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców Krakowa, to tak naprawdę w granicach 200 000 ton odpadów musimy ponownie zagospodarować – wyjaśnia Kabaciński, dyrektor eksploatacyjny MPO.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024