Po pozytywnych testach, od poniedziałku (6 lipca), w Krakowie ruszył system informacji o zanieczyszczeniu powietrza. To jeden z elementów realizacji Uchwały Rady Miasta Krakowa z marca 2014 roku w sprawie krótkoterminowych działań poprawiających jakość powietrza w mieście.

Na monitorach w ponad 200 autobusach i tramwajach, a dodatkowo na 314 elektronicznych tablicach przystankowych pojawiają się komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie. Dane wyświetlane są na paskach informacyjnych 3 razy dzienne, w godzinach 6:00, 12:00 i 18:00.

Informacje dotyczące stanu powietrza będą przekazywane do dyspozytora MPK S.A. elektronicznie przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska w Krakowie, w oparciu o wyniki monitoringu prowadzonego przed tę jednostkę.

– Siatka pomiarowa obsługiwana przez WIOS wchodzi w skład Państwowego Monitoringu Środowiska. Jest to jedyne miarodajne źródło danych o zanieczyszczeniu – informował Witold Śmiałek, Doradca Prezydenta Krakowa ds. Jakości Powietrza, podczas prezentacji projektu.

Podczas najbliższych miesięcy urzędnicy będą się bacznie przyglądać, czy tak działający system informacji się sprawdza. – Na początek na tablicach są dane dotyczące pyłu zawieszonego. Wkrótce pojawią się też komunikaty o stężeniu ozonu, który jest uciążliwy szczególnie latem – zaznaczył Witold Śmiałek. Z czasem informacje o zanieczyszczeniu powietrza pojawią się też w języku angielskim.

– Nasz wspólny system informacyjny jest otwarty. Planujemy też umieszczanie informacji o skażeniu dwutlenkiem azotu, a także porad, jak postępować w przypadku, gdy normy są przekroczone – mówił z kolei Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj