Szklana konstrukcja w kształcie kryształu, otoczona fontanną, przez którą widać odrestaurowane podziemia – tak prezentuje się projekt nowej formy architektonicznej, która od sierpnia tego roku ma zdobić Rynek Główny w Krakowie.

– Rynek Główny to miejsce szczególne, a nowatorska propozycja fontanny, która nawiązuje do drogocennego kryształu jest doskonałym podkreśleniem rangi i wyjątkowości tego miejsca – uważa Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 29 stycznia przedstawiciele zespołu autorskiego, który opracowuje dokumentację projektową nowej fontanny przedstawili rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne obiektu, który stanie we wschodniej części placu, w miejscu fontanny zaprojektowanej przez prof. Wiktora Zina.

Przypomnijmy, konkurs na architektoniczno-rzeźbiarską formę nowej fontanny, rozstrzygnięty w grudniu 2008 roku, wygrał zespół autorski z udziałem Marii Ponikiewskiej-Arct, Krystyny Styrny-Bartkowicz i Wiesława Michała.

Nowy obiekt, który ozdobi krakowski Rynek Główny składa się ze szklanej konstrukcji, przypominającej kryształ. Wokół będzie fontanna, pozwalająca dzięki -specjalnie zaprojektowanej iluminacji – na efektowną grę świateł i wody. Cała konstrukcja będzie oparta na szklanej tafli, przez którą będzie można obejrzeć zaadaptowane na potrzeby ekspozycji muzealnej podziemia Rynku Głównego.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu chce, by do połowy sierpnia zostały zakończone prace związane z budową nowej fontanny. – Teraz kompletujemy dokumentację, w lutym ogłosimy przetarg na wykonawstwo – informuje Jerzy Marcinko, wicedyrektor ZIKiT. Wcześniej, w ramach zagospodarowania podziemi Rynku, na potrzeby fontanny zostały zamontowane instalacje. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztować około 2,5 mln złotych. 

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj