Przynajmniej dwa parkingi typu “park & ride” (parkuj i jedź) powstaną w Krakowie w tym roku. Postój na nich będzie bezpłatny dla osób korzystających z komunikacji miejskiej.

Kurdwanów, Mały Płaszów i Bieżanów. To trzy lokalizacje, gdzie w najbliższym czasie mają powstać parkingi działające w systemie P&R. Spółka Miejska Infrastruktura już rozpoczęła proces inwestycyjny, związany z realizacją tych zadań. – Dla każdej z lokalizacji dysponujemy terenem. Jesteśmy na etapie uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych. Wiosną chcemy uzyskać zgody na realizację, a następnie przystąpić do budowy. Planujemy, aby przynajmniej dwa parkingi, a więc Mały Płaszów i Kurdwanów zostały udostępnione mieszkańcom jeszcze w tym roku – mówi Zbigniew Putaj, wiceprezes zarządu spółki Miejska Infrastruktura. Łącznie w tych dwóch lokalizacjach powstanie około 340 miejsc postojowych. Natomiast w Bieżanowie będzie około 90 stanowisk dla samochodów.

Nowe parkingi P&R będą działać na podobnych zasadach, jak w przypadku obiektu przy pętli Czerwone Maki. Za darmo będą z nich korzystać osoby posiadające bilety komunikacji miejskiej. Z kolei osoby, które takich biletów nie posiadają, będą płaciły za parking. Za to na podstawie biletu postojowego będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Nowe parkingi P&R wyposażone będą w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej. Przy ulicach dojazdowych do parkingów umieszczone zostaną tablice informujące w czasie rzeczywistym o ilości wolnych miejsc parkingowych.

Parkingi będą też miały rozwiązania przyjazne dla rowerzystów. Chodzi o przestrzeń, gdzie będzie można zostawić jednoślady i w dalszą podróż udać się komunikacją publiczną. Aby zapewnić lepszą ochronę, miejsca dla rowerów będą zadaszone, oświetlone, wyposażone w stojaki, a także objęte zostaną monitoringiem wizyjnym.

To nie koniec dobrych informacji jeśli chodzi o rozbudowę systemu P&R w Krakowie. W ciągu najbliższych kilku lat takie inwestycje będą realizowane w ramach linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Parkingi powstaną przy pętli Krowodrza Górka, w rejonie ul. Pachońskiego, a także przy końcowej pętli tramwajowej na Górce Narodowej. W północnej części Krakowa jest też przewidziany parking w zbiegu ulic Balickiej i Armii Krajowej. Ta inwestycja również ma szansę na realizację w ciągu najbliższych czterech lat.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj