Kraków szykuje się do wzmożonego czyszczenia ulic

Kraków szykuje się do wzmożonego czyszczenia ulic
jwo
07.03.2016, o godz. 0:55
czas czytania: około 2 minut
0

Służby miejskie, urzędnicy oraz radni Krakowa pracują nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby mechaniczne oczyszczanie chodników w większym niż do tej pory stopniu. Dzięki temu będzie można skuteczniej usuwać drobiny pyłu PM10 zalegające nie tylko na jezdni, ale też obok niej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Eksperymenty prowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wspólnie z Politechniką Krakowską oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska pokazały, że częstsze zmywanie ulic wydatnie zmniejsza ilość pyłu i przyczynia się likwidacji wtórnej emisji PM10. W przypadku chodników metoda częstego zmywania będzie również skuteczna, ale w bardzo wielu punktach miasta polewaczki nie mają jak oczyścić chodników, bo parkują na nich samochody.

Mając na uwadze przykłady zachodnioeuropejskie, Kraków stara się wypracować najlepsze rozwiązanie możliwe do wdrożenia w lokalnych uwarunkowaniach. Pod uwagę brane są zarówno tymczasowe zmiany w oznakowaniu, zmieniające zasady parkowania na czas trwania czyszczenia danego kwartału, jak i stała korekta organizacji ruchu w mieście, tak by wprowadzić, z góry ustalone, terminy czyszczenia konkretnych arterii, podczas których samochody musiałyby zostać usunięte. Każda z proponowanych recept ma swoje zalety i wady i wiąże się z wydaniem konkretnych pieniędzy z miejskiej kasy.

Wprowadzenie rozwiązania ułatwiającego zmywanie chodników przez MPO i nakładającego dodatkowe obowiązki zmywania na właścicieli nieruchomości wymaga zmian w uchwale RMK o regulaminie utrzymania porządku i czystości w mieście. Trwające prace mają na celu przygotowanie skutecznych przepisów, jednak sytuację utrudnia fakt, że podobne rozwiązanie w regulaminie wprowadzone w Łodzi zostało w zeszłym roku podważone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Istnieje więc ryzyko, że nawet jeśli zmiany w regulaminie zostaną uchwalone, to WSA podważy zapisy również w przypadku Krakowa. Należy więc podchodzić do zmian ze szczególną starannością, a bardzo ważną kwestią jest skonsultowanie proponowanych rozwiązań jak najszerzej, przed wprowadzeniem ich w życie.

Do czasu wypracowania optymalnych zapisów regulaminu MPO Kraków będzie zmywać i oczyszczać chodniki tam, gdzie to możliwe. Gdyby znowelizowane przepisy weszły w życie, to moglibyśmy zacząć bardziej intensywne zmywanie w zasadzie od razu.

W zeszłym roku zamiatarki MPO Kraków oczyściły ponad 140 tys. km technologicznych ulic, a polewaczki zmyły ponad 180 tys. km technologicznych ulic. W stosunku do roku poprzedniego zmyto o 40 tys. km więcej.

Jeśli chodzi o chodniki to zamiatarki oczyściły ponad 107 mln m2, a zmywaniem objęto ponad 37 mln m2. Do oczyszczania chodników MPO Kraków ma do dyspozycji łącznie 13 zamiatarek i 13 polewaczek. Mechanicznie zmywane są chodniki miejskie w takim stopniu, w jakim to jest możliwe i fizycznie wykonalne, gdzie polewaczki mogą wjechać i gdzie nie przeszkadzają zapakowane auta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024